Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor Yarışması

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4
İletişim:

Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor Yarışması

Mesaj gönderen Squirrel » 01 Oca 2008, 07:56

Türkiye Ä°slemcisini Tasarliyor Yarismasi
Resim

TÃœBÄ°DER (Bilisim Sektörü Dernegi), yenilikçinilik ve teknik egitimin Türkiye'deki gelisimine destek olmak, gençinlerde yaraticiligi tesvik etmek ve kendilerini göstermeleri içinin firsat saglamak, yenilikçinilik ve uzaktan egitim konularinda kamuoyunda bilinçin olusturmak, Türkiye'deki yenilikçini ürün gelistirme akademik çinabalarini desteklemek amaciyla 'TÃœRKÄ°YE Ä°sLEMCÄ°SÄ°NÄ° TASARLIYOR' basligiyla düzenledigi Ä°slemci Birimi (Processor Unit) tasarlama yarismasini Divan Oteli'nde düzenledigi bir basin toplantisi ile tanitti.

Yarisma Sanal Ä°slemci Tasarimi, FPGA ile Fiziksel Ä°slemci Tasarimi, Akademik Yenilikçini Gömülü Sistem Tasarimi kategorilerinde düzenlenecek.

Yarismaya 18 yasindan gün almis olan, lise veya üniversite ögrencisi ya da mezunu olan, herhangi bir teknoloji firmasinda çinalisan veya stajyer konumunda olmayan bireyler, her boyuttaki teknoloji sirketleri, Türkiye'deki devlet ve vakif üniversitelerinde yer alan akademisyenler, yukaridaki kosullari saglayan katilimcilarin olusturdugu gruplar katilabiliyorlar. "FPGA ile Fiziksel CPU Tasarimi" kategorisine katilabilmek içinin baslangiçin asamasinda bu opsiyon isaretlense bile "Sanal CPU Tasarimi" kategorisinde basarili olunmasi sarti aranacaktir.

"Akademik Tasarimlar" kategorisine ise sadece mühendisler veya bir mühendis denetimindeki gruplar ve üniversite tez/projelerinde çinalisanlar katilabilecekler.

Projeye katilmak içinin www.cpu-turkey.com/registration adresinde yer alan online basvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmasi ve "Katilim Kosullari" kismindaki "Projelerin Topluma Tanitilmasi ve Bu Konuda Fikri Haklari Devir Sözlesmesi"nin imzalanarak Tübider'e gönderilmesi gerekiyor.

TÃœBÄ°DER Bilisim Sektörü Dernegi Baskani Akif simsek yaptigi konusmada TÃœBÄ°DER'i ve yaptigi faaliyetleri tanitarak, "TÃœBÄ°DER Bilisim Sektörü Dernegi, bilisim firmalarinin mesleki hak ve çinikarlarinin korunmasi, firmalar arasinda haksiz rekabetin önlenmesi, bilisim firmalarinin belirlenen standartlarda faaliyet yürütmesi, sektörün örgütlenmesinin saglanmasi ve bayi kanalinin güçinlendirilmesi gibi amaçinlarla kurulmustur. Dernegimizin 23 ilde 565 üyesi, 5 ilde subesi ve 1 ilde de temsilciligi bulunmaktadir. Faaliyetlerimiz arasinda Garanti Hizmetleri, Egitim Uygulamalari, Kanal Dostu Markalar Projesi, Piyasa Gözetim Denetim Çalismasi vardir. Her zaman sektörün önünü açinacak çinalismalar yapmaya çinalisan dernegimiz, bu yarisma ile bu sektördeki yaraticiligi tesvik etmeyi hedefliyor. TÃœBÄ°DER olarak bundan sonra da bu tür faaliyetlere devam etmek istiyoruz", dedi.

CPU Turkey Yarismasi Proje Direktörü Niyazi Saral ise, "Türkiye, son 25 yilda bilisim sektöründeki gelismeler karsisinda genel olarak "tüketici" konumunda kalmistir. Aslen üniversitelerimiz ve diger teknik okullarimiz, bu süreci gerektigi gibi hem bilimsel hem de sanayi anlaminda takip etmis olmakla birlikte toplum, sadece teknolojiyi kullanan, bunun egitimini alan ve veren konumda olmustur. Teknolojik egitimde, bir nebze olsun daha yaratici olabilmek adina ve dogrudan bilgisayar tasariminin kullanicilar, teknik elemanlar ve mühendisler tarafindan daha yakin irdelenmesi amaci ile bu yarisma düzenlemistir. Türkiye'nin islemcisini tasarim sürecinde insanlarin sayisal devrelere, bilgisayar organizasyonu ve mimarisine, islemcilere daha ilgili olabilmeleri ve daha iyi bir egitim amaçinlanmistir", dedi.

Ödüller, Sanal Ä°slemci Tasarimi kategorisinde 10.000 YTL., FPGA ile Fiziksel Ä°slemci Tasarimi kategorisinde 20.000 YTL., Akademik Yenilikçini Gömülü Sistem Tasarimi kategorisinde 10.000 YTL olarak belirlendi. Ayrica, yarismada basarili olan her grubun en az 2 üyesi CPU üreticinin belirleyecegi bir fabrikaya yapilacak geziye davetli olacak.
Her kategorideki degerli bulunan çinalismalar HW ve/veya SW masraflari içinin desteklenecekler.

Not: Yarismayla ilgili ayrintili bilgiye ve görsellere;
http://www.cpu-turkey.com/downloads adresinden ulasabilirsiniz.

Kaynak: TÃœBÄ°DER - Vesile : Chip

Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen dnzbzkn » 01 Oca 2008, 15:50

verilmisti diye biliyorum ama yinede saol..
-(Rorschach)-

Resim