İnternetten dava açma dönemi başladı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 706
Kayıt: 16 Eki 2007, 18:30
İletişim:

İnternetten dava açma dönemi başladı

Mesaj gönderen Squirrel » 01 Oca 2008, 06:45

Ä°nternetten dava açinma dönemi basladi
Adalet Bakanligi ve bagli kuruluslarca yürütülen faaliyetlerin ve yargi sistemi ile ilgili islevlerin bilgisayar yardimiyla otomasyona geçinirildigi Ulusal Yargi Agi Projesiyle, (UYAP) avukatlar internet üzerinden dava açinabilecek, harçin ödeyebilecek.

Avukatlarin bürolarindan dava açinmasi, harçin yatirmasi, dilekçine vermesi ve dava dosyalarina yetkileri çinerçinevesinde ulasmasini saglayan UYAP ile yarginin isleyisine sürat ve güven kazandirmak amaçinlaniyor.

Ankara Barosu Baskani Vedat Ahsen Çosar yaptigi açiniklamada, Ankara Barosu olarak UYAP’i desteklediklerini ve Türkiye’deki 22 ilde UYAP ile ilgili egitim çinalismalarina basladiklarini kaydetti.

Çosar, 8-11 Ocak 2008 tarihleri arasinda düzenlenecek 'Uluslararasi Hukuk Kurultayi'nda da UYAP ile ilgili 3 gün sürecek çinalistay gerçineklestireceklerini belirtti.

UYAP ile internet üzerinden ilgili islemlerini gerçineklestirmek isteyen avukatlarin, UYAP Avukat Portali Sertifikasi, Elektronik imza, AKBANK Ä°nternet Bankaciligi hesabi olmasi gerekiyor.

HürriyetCevapla