ISP'lerden P2P yasaklanmalı mı?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 706
Kayıt: 16 Eki 2007, 18:30
İletişim:

ISP'lerden P2P yasaklanmalı mı?

Mesaj gönderen Squirrel » 01 Oca 2008, 06:44

ISP'lerden P2P yasaklanmali mi?

Resim

Korsan MP3 müzik ile savas konusunda dünya çinapinda müzik kayit endüstrisini temsil eden IFPI en büyük korsan trafiginin P2P aglarinda yasandigini ve servis saglayicilarin Pirate Bay gibi torrent içinerigi saglayan bu tür siteleri içinerigi ne olursa olsun engellemesi gerektigini öne sürdü. Kurumun önerileri kisaca söyle:

Ä°çinerigi filtreleyelim

Servis saglayicilar sistemlerinde barindirilan müzik dosyalarina filtre uygulamali ve her müzik dosyasinin 'dijital parmak izini' bir veritabani ile karsilastirip korsan kayitlari sistemlerinden çinikartmalilar.
Bu yöntem Kazaa gibi sistemlerde ise yarayabilir, ancak Bittorrent gibi protokollerde çinalismasi pek mümkün degil.

Protokolü engelleyelim

Korsan içinerik ile mücadele etmenin en kesin yolu, P2P protokollerini tümden engellemek. O zaman torrent ve benzeri her türlü illegal dosyanin transferini engellemek mümkün olacaktir.
Ancak bu asamada legal dosyalarini Internet üzerinden P2P aglarda dagitan serbest müzik veya film sirketlerinin de büyük darbe alacagi gözden kaçiniyor.

Popüler web siteleri kapatilsin

Torrent paylasimina izin verilen The Pirate Bay gibi popüler siteler kapatilsin, böylece Internet kullanicilarinin Torrent kaynak dosyalarina erisimi engellensin.
IFPI geçintigimiz yil Ä°sveçin'in en büyük ISP'si Perspectiv'i allofmp3 sitesini engellemeye razi etmisti. Ancak bunu ögrenen The Pirate Bay Internet'e Perspectiv üzerinden baglanan tüm Internet kullanicilarina erisimi durdurunca, ortaya çinikan sikayet seli üzerine bu engel aninda kaldirilmisti.

Her ne kadar yukarida listelenen öneriler kulaga garip gelse de, alinan bilgiye göre Avrupa parlamentosunda bir grup politikaci IFPI'nin önerilerine sicak bakiyor. Bu da konunun kanun teklifi olarak ortaya çinikabilecegi ihtimalini akillara getiriyor.

CHIPCevapla