Türkçen bozuk deyip patent vermediler

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Türkçen bozuk deyip patent vermediler

Mesaj gönderen uçs »

Sallandikçina sarj olan pil üreten sirnakli gençin, Türkçinesi bozuk oldugu gerekçinesiyle patent alamadi!

Elektronik esyalara merakli Ridvan, 'sallandikçina sarj olan pil' ürettigi iddiasinda. Silopili gençin, simdilik kumandada kullandigi pilleri gelistirmek içinin yardim bekliyor.

Silopi'de yasayan, elektronik esyalara merakli 17 yasindaki Ridvan Kaden ilk 'bulusunu' dünyaya duyuruyor: Sallandikçina sarj olan pil... **sansürlendi** **sansürlendi** elektronik icatlarla ilgili programlar izleyen, bu konudaki kaynaklari okuyan Kaden, enerji sorunu olmayan pil icat ettigini iddia ediyor:

"Bir yil önce, hareket ettirerek sarj edilecek pil üretme fikri dogdu bende. Önce karbon ve çininko ile çinalisan normal pilleri inceledim. Tamamen hareketle enerji üretimini denedim ve basardim.

Yaptigim pil bakir tel, diyot ve depolama kisimlarindan olusuyor. Bir pil içinin bin 500 sarimlik bakir tel kullaniyorum. Sallayinca hareket enerjisiyle olusan enerji alternatif enerji oldugu içinin diyotlardan geçinirilip dogru akim enerjisine çinevrilip depoya sarj oluyor. Enerji tükendikçine pili sallayip yeniden kullanmak mümkün oluyor."

Mümkün, test edilmeli...

Açinik lisede okuyan Kaden ilgi alanina uygun bir okulda okumak istiyor: "Teknik egitim alarak ya da teknoloji üreten bir firmada çinalisarak kendimi gelistirebilirim. Ä°mkan saglanirsa projelerimi uygulayabilirim." Kaden, yaptigini iddia ettigi pilleri simdilik televizyon kumanda cihazinda ve fenerlerde kullandigini söylüyor.

Bezdiren 'imla' hatalari

Kaden'in, ögretmen kuzeni Nurettin Kaden çinalismayi anlatan yaziyi TÃœBÄ°TAK'a göndermis ve patent basvurusunda bulunmuslar. Ancak imla yanlisi uyarisi alinca tekrar basvurmamislar.

Diyarbakir Dicle Ãœniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Zülküf Gülsün, alternatif enerjinin dogru akim enerjisine çinevrilebilecegini söylüyor: "Hareket, elektrik enerjisine dönüstürülebilir. Ama Silopili gencin mekanizmasi test edilmeden bir sey söylenemez."

ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
Unde®minE
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen Unde®minE »

yazik cocuga bee :(
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® »

iste sen dogudaki insana böyle davranirsan imkan tanimassan

olacak olan budur daga da çinikar askerine kursunda sikar

sen kalkip kabatas lisesinden mezun birini örnegin mardin lisesinden mezun olmus zor sartlarda okumus ama basarili birini ayni üniversite sinavina sokarsan olacak olan budur sen kalkip onlara itici davranirsan irk ayrimi yapilmiyor diyip aslinda irkçinilik yaparsan ne yazikki bu terör bitmez bu insanlar dag a çinikar

üniversitelilerde dag a çinikiyor neden diceksiniz ama istisnalar kaideyi bozmaz...