Antarktika'da 700 yeni canlı türü

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Antarktika'da 700 yeni canlı türü

Mesaj gönderen uçs » 12 Ara 2007, 01:48

Antarktika'da 700'ün üzerinde yeni canlı türünün kesfedildigi bildirildi. TÜBİTAK'ın yayınladıgı Bilim ve Teknik Dergisi'nin Aralık sayısında, İngiltere'deki Antarktika Arastırmaları Enstitüsü tarafından yapılan bir arastırmaya yer verildi.

Arastırmayla, denizsel yasam formları bakımından geçmiste fakir oldugu düsünülen Antarktika denizlerinde 700'ün üzerinde yeni canlı türü kesfedildi.

Aralarında çok sayıda kabuklu, deniz solucanı, etçil sünger bulunan canlıların bölgedeki okyanus yasamının evrimine ısık tutması bekleniyor.

Bölgenin sanılanın aksine dinamik ve biyolojik olarak son derece zengin bir yapıya sahip oldugunu kanıtlayan arastırma, Antarktika'daki deniz canlıları üzerine yapılan ilk genis kapsamlı projenin bir ayagını olusturuyor.

Arastırma, Antarktika'yı çevreleyen suların derin bölgelerinde yasayan canlılara iliskin bilgi açıgını kapatmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, Antarktika'daki Weddell Denizi'ne 2002 ve 2005 yıllarında düzenlenen gezilerde 774 metre ile 6 bin 348 metre arasındaki derinliklerden ve birbirinden oldukça farklı ortamlardan on binlerce örnek toplandı ve bunların 700'ünün yeni türler oldugu tespit edildi.

ALINTIDIRCevapla