İnsan embriyosu klonlamayı bıraktı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İnsan embriyosu klonlamayı bıraktı

Mesaj gönderen uçs » 11 Ara 2007, 02:54

Resim
İskoçya'nın Edinburg Üniversitesi'nden Profesör Ian Wilmut, Japonlar tarafından gelistirilen yöntemin ciddi tıbbi sorunların tedavisinde kullanılabilecegine inandıgını belirterek, tedavi amaçlı kök hücre arastırmaları için insan cenini klonlama isinden vazgeçtigini açıkladı.

Prof. Wilmut'ın açıklaması, insan embriyosu klonlanmasına karsı çıkan muhafazakar gruplarca memnuniyetle karsılandı.

Japonların gelistirdigi yeni yöntemle kök hücrelerin deri dokusundan elde edilebildigi ve insan embriyosu kullanılmasına gerek kalmadıgı belirtiliyor. Wilmut Daily Telegraph gazetesine yaptıgı açıklamada, Japonya'nın Kyoto Üniversitesi'nden Prof. Shinya Yamanaka tarafından gelistirilen yeni yöntemin, embriyo yapmadan hastanın hücrelerini dogrudan kök hücreye çeviren bir teknik oldugunu ve daha fazla potansiyeli bulundugunu belirterek,

“Çalısma simdilik sadece fareler üzerinde yapılarak basarılı olsa bile, klonlamayı sürdürmeyi mi yoksa, Japonya'daki çalısmayı kopya etmeyi mi kabul etmemiz gerektigini düsündügümüzde, Japonya'daki çalısmayı kopya etmeye karar verdik” diye konustu.
Çok zaman geçmeden Yamanaka yaklasımını benimseyerek, embriyo yapmadan aynı sonuca ulasmayı öngördüklerini ve uzun vadede bunun daha yapıcı olacagını düsündüklerini söyleyen Wilmut,

“Birkaç hafta önce nükleer transfer isini (Dolly'yi yaratmakta kullanılan yöntem) artık sürdürmemeye karar verdim. Yeni yöntemi sosyal açıdan kabul etmek daha kolay olacak” dedi.

Wilmut, yeni teknigin bes yıl içinde daha iyi gelistirilecegine ve etik açıdan da tıbbi arastırmalar için embriyo klonlamaya göre çok daha kabul edilebilir bir alternatif oldugunu söyledi. İnsan embriyosu klonlanmasına karsı çıkan Reprodüktif Etik Yorumu adlı kurulusun sözcüsü Josephine Quintavalle da Wilmut'un açıklamalarını memnuniyetle karsıladıgını belirterek, “Sonunda bilimciler de neyin dogru oldugunu görmeye basladılar. Bu bizim için çok önemli. Sonunda sagduyunun galip çıktıgını görüyoruz” dedi.

Japonya’da gelistirilen teknikte, genetik açıdan degistirilmis yetiskin hücreler, kök hücreler kadar esnek hale getirilebiliyor. simdilik sadece fareler üzerinde yürütülen bu çalısmanın, Salı günü dünyanın önde gelen bir bilimsel dergisinde yayımlanması bekleniyor.

Kaynak : İHA / haber7Cevapla