nternet, telefon, TV bir arada olacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

nternet, telefon, TV bir arada olacak

Mesaj gönderen uçs » 11 Ara 2007, 02:48

İnternet, telefon, TV bir arada olacak, tek tusla senaryo degisecek!

Gelisen teknolojiyle birlikte izleyicinin istedigi programı istedigi saatte seyredebilecegi, televizyon üzerinden grup toplantılarının yapılabilecegi, izlenen filmin senaryosunun dahi kumanda tusları ile degistirilebilmesine olanak saglayan İnternet Protokol Televizyonu’nun (IPTV) Türkiye’de de hayata geçirilmesi için altyapı çalısmalarının sürdürüldügü bildirildi.
RTÜK Üyesi Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, AA muhabirine yaptıgı açıklamada, modern dünyanın en yaygın araçlarından biri olan televizyonun, IPTV ile yeni bir döneme adım attıgını söyledi.
Birçok Avrupa ülkesinde kullanılan IPTV sisteminin ilerde Türkiye’ye de gelecegini belirten Yerlikaya, "sistemin denetimi ile ilgili konular hazırlanmasına devam edilen RTÜK yasasında yer alacak. Sistemle televizyon, internet ve telefon hizmeti tek platform üzerinden verilecek, tek fatura olacak" dedi.
IPTV’nin televizyon yayınlarına IP tabanlı aglar üzerinden ulasılarak izlenmesi olarak tanımlandıgını ifade eden Yerlikaya, "Ama gelecek bize IPTV teknolojisi sayesinde televizyonun bundan çok daha fazla islevi olacagını, hayatımızın çok daha içine girecegini ve eglence alıskanlıklarımızın nasıl degistigini gösterecek" dedi.
İlhan Yerlikaya, RTÜK’ün henüz hazırlık asamasında olan yeni yasasında, IPTV ve internet yayıncılıgı konusunda bölümlerin olacagını dile getirerek, Türk Telekom’un da IPTV konusunda teknik altyapı çalısmalarını sürdürdügünü bildirdi.

GRUP TOPLANTILARI VE İs TOPLANTILARI YAPILABİLECEK
Yerlikaya, IPTV’nin televizyon yayıncılıgına getirecegi en büyük degisimin kisinin istedigi programı istedigi saatte izleme imkanı olacagını vurgulayarak, sunları kaydetti:
"İzleyici IPTV kutusu üzerindeki arayüz sayesinde kanalların yayın arsivlerine ulasarak ilgisini çeken program, dizi, film veya spor karsılasmalarını izleyebilecek. Bu imkan sayesinde (Televizyonda izleyecek bir sey bulamıyorum), veya (Aynı anda iki kanalda sevdigim program var, hangisini izleyecegime karar veremiyorum) devri bitecek.
Çünkü izleyici televizyonu yayın saatine uymak yerine istedigi programı istedigi saatte izleyebilecek, istedigi yerde yayını durdurup geri alabilecek. Bu sistem sayesinde çocuk ve yetiskinlere zararlı olan içeriklerin süzgeçten geçirilmesi ve denetlenmesi daha kolay olacak.
Kullanıcı bu teknoloji sayesinde televizyon üzerinden grup toplantıları ve is toplantıları da yapabilecek."

TV’DEKİ OYUNCUNUN YEDİĞİ YEMEK SİPARİs EDİLEBİLECEK
IPTV sayesinde özel videolar hazırlamak ve bunları kullanıcının diger arkadaslarıyla paylasmasının çok daha kolay olacagını anlatan RTÜK üyesi Yerlikaya, IPTV ile izleyicinin sadece bir kanalda tanıtımı yapılan ürünü degil bir dizide basrol oyuncusunun taktıgı gözlügün benzerini veya restoranda siparis ettigi yemegi kumanda üzerindeki birkaç tusa basarak dahi satın alabilecegini, ayrıca tüm bankacılık islemlerinin ve ödemelerinin yapılabilecegini bildirdi.
Yerlikaya, IPTV’nin kisiye özel yayın yapılabiliyor olmasına, teknik olarak izleyicinin programın gidisine de yön vermesine imkan tanıdıgını dile getirerek, "Örnegin izlenen filmin bir yerinde basrol oyuncusunun iki farklı ipucuna göre gidecegi yer konusunda bir seçim yapması gerekiyor. Seçimi senarist yerine izleyici kumandadaki bir tusa basarak yapabiliyor ve filmin akısı bu seçim dogrultusunda devam ediyor. Aynı film farklı tercihlerle defalarca izlenebiliyor. İzleyici en sevilen halini arkadaslarıyla paylasabiliyor. Böyle bir filmin hazırlanma maliyeti mevcut filmlerden çok daha yüksek olacak. Fakat bu yöntemin izleyiciye sunacagı eglence de benzersiz olacak" diye konustu.

ALINTIDIR



Cevapla