Facebook, üyelerinin bilgilerini satacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Facebook, üyelerinin bilgilerini satacak

Mesaj gönderen uçs » 19 Kas 2007, 17:49

Arkadaslık sitesi Facebook'un aldıgı son karar, üyelerini ayaga kaldırdı.

Sanal arkadaslık sitesi Facebook, üyelerine ait kisisel bilgileri reklam sirketlerine satacagını açıkladı.

Site, 6 Kasım'da yayınladıgı bir ilanla 50 milyondan fazla üyesinin özel bilgilerini para karsılıgı reklam sirketleriyle paylasabilecegini duyurdu. Özel hayatın korunması ile ilgili tartısmalara yol açan Facebook'un son kararı, ABD ve Avrupa ülkelerinde tartısmalara yol açtı. Fransa'da Facebook aleyhine sorusturma açılması bekleniyor.

Türkiye'de de son dönemde büyük ilgi çeken site, üyelerinin cinsiyeti, yası, cinsel tercihi, siyasi ve dinî görüsü, egitim durumu ve çalıstıgı isyerleri basta olmak üzere çok sayıda bilgiyi kaydediyor. Facebook'a üye olan internet kullanıcılarının bu bilgileri vermeme hakkı bulunsa da, üyelerin büyük çogunlugu özel hayatına iliskin birçok bilgiyi yakın arkadaslarıyla paylasmak amacıyla profiline koyuyor.

Amerika'da 23 yasındaki Harvard ögrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan site, 3 sene içinde 50 milyondan fazla üyeye ulasarak dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında 7. sıraya yükseldi. Zuckerberg, konuyla ilgili yaptıgı açıklamada üye bilgilerinin reklam sirketleriyle paylasımının yasadısı olmadıgını savunarak, "Sadece günlük hayatınızda sık kullandıgınız ticari markalara yardım edecegiz." dedi. Bilisim uzmanları ise Facebook, Myspace, Yonja türündeki sanal arkadaslık sitelerinin reklamcılıkta bir devrim yapacagını belirterek, "tüketicilerin televizyon veya gazetedeki reklamlarda gördügü bir ticari üründen ziyade, arkadaslar arasında tavsiye edileni tercih edecegini" kaydediyor.

Fransa da sorusturma açıyor

Ünlü sanal arkadaslık sitesinin geçen hafta açıkladıgı karar, hukuk çevrelerinde de tartısmalara yol açtı. ABD Minnesota Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ögretim Üyesi William McGeveran, New York Times gazetesine yazdıgı bir makalede, New York eyaletinde site aleyhinde dava açılması halinde tazminata mahkum olabilecegini savundu. Söz konusu eyalette sirketlerin müsterilerine ait kisisel bilgilerini satmayı yasaklayan bir yasa bulunuyor. Facebook'un son girisimi sadece ABD'de degil, sitenin yaygın olarak kullanıldıgı Fransa'da da bilisim çevrelerini harekete geçirdi. Fransa'da sanal dünyanın güvenligini kontrol eden yarı özerk Bilisim ve Özgürlükler Komisyonu Baskanı Sophie Tavernier de Facebook ve Myspace türü sitelerle ilgili genis bir sorusturma baslatma hazırlıgı içinde olduklarını ifade etti.

ÜRKÜTEN ARAsTIRMA

MySpace ve Facebook gibi internet sitelerinin, bu sitelere üye olan kullanıcıların kisisel güvenlikleri açısından risk doguruyor.

Arastırmada, 18-24 yaslarındaki kullanıcıların yüzde 34'ünün verdigi bilgilerin, suç islemek amacıyla kullanılmaya elverisli oldugu ortaya çıktı.

Bu bilgilerden bazılarının zararsız olsa bile, suçlular ve her türlü dolandırıcılık için zengin bir materyal sagladıgı belirtiliyor.

Kaynak: ZAMAN / internethaber.comCevapla