Yazı tahtaları tarih oluyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Yazı tahtaları tarih oluyor

Mesaj gönderen velociraptor » 18 Kas 2007, 06:52

Resim

Yazı tahtalarını bilgisayar ekranına dönüstürecek “İnteraktif Çözüm Sınıfları” sisteminin tanıtımı yapıldı

Topkapı Eresin Otel'de düzenlenen basın toplantısında konusan Çözüm Kurumları Yönetim Kurulu Baskanı Osman Öztürk, egitimin bireylerin ve toplumların gelecegini etkileyen en önemli öge oldugunu söyledi.

Bu bilinçle egitim sektörüne hizmet verdiklerini anlatan Öztürk, İÇS'yi ilk kez 3 yıl önce denemeye basladıklarını belirterek, “Sistemi yaklasık 2 yıl içerik gelistirme çalısmalarımız için kullandık. İlkögretimden ÖSS'ye kadar bütün sınıflara ait müfredat ve içerikler sisteme uygun olarak hazırlandı. Bir yıldır ülke genelindeki tüm subelerimizde İÇS aktif bir sekilde kullanılmaktadır” dedi.

Öztürk, egitim ve ögretimde basarının ögrenmede kalıcılıgı yakalamaktan geçtigini belirterek, bilimsel arastırmaların insanların okuduklarının yüzde 10'unu, duyduklarının yüzde 20'sini, gördüklerinin ise yüzde 50'sini hatırladıklarını ortaya koydugunu aktardı.

Bir seyi ögretmenin en etkili yolunun kisiye onu yaptırmak ya da yasatmak oldugunu, bunun yapılamadıgı durumlarda ise ikinci en iyi yolun onu göstermek oldugunu dile getiren Öztürk, “İÇS'nin önemi, görerek ögrenme imkanı vermesinden kaynaklanmaktadır. İÇS'de kullandıgımız içerikler bu görselligi aynı zamanda eglenceli ve interaktif hale getirmektedir. İnanıyoruz ki İÇS uygulamamız egitim ve dershanecilik alanında devrim saglayacak nitelikte bir uygulamadır” diye konustu.

Osman Öztürk, İÇS'nin projeksiyon, tepe göz ya da slaytlarla yapılan uygulamalardan farklı oldugunun altını çizerek, “İÇS, yazı tahtalarını dev bilgisayar ekranına dönüstüren ve akıllı hale getiren yepyeni bir egitim teknolojisidir. İÇS'nin bir diger özelligi de özellikle sınavlara hazırlanmanın zamana karsı verilen bir yarıs oldugunu düsünürsek, ögretime hız katmasıdır. İÇS ile egitim kosu bandında kosmaya benzer, tempoyu düsüremezsiniz” dedi.

Öztürk, İÇS uygulaması sayesinde sektörde bir hareketlilik basladıgını dile getirerek, birçok özel egitim kurumu ve dershanenin sistemi kendi kurumlarına adapte etme çalısmalarına giristigini kaydetti.

MEB'İN UYGULAMASI

Öztürk, Milli Egitim Bakanlıgının (MEB) da büyük teknoloji yatırımı yaparak “Teknoloji Sınıfı” diye adlandırılabilecek bir uygulaması bulundugunu hatırlatarak, sunları kaydetti:

“Milli Egitim Bakanlıgı da, benzeri teknolojik altyapıya sahip bir uygulamayla devlet okullarında bu teknolojik imkanlardan istifade etmeyi hedeflemektedir. Öncelikle egitime teknolojiyi aktarma iradesi dolayısıyla Milli Egitim Bakanlıgı ve bakanın bu girisimini alkıslamak gerektigini düsünüyorum. Ancak bu uygulamanın en kritik noktası içeriktir. İçerik olmadıgı zaman tamamen içi bos bir seye dönüsebilir. Akıllı sınıf, atıl sınıf haline gelebilir. Önemli olan aktif olarak kullanımını saglayacak içerigin dogru temin edilmesidir. Milli Egitim Bakanlıgının da bu konuya bir an önce yatırım yapmasını ve egitimde bunu çok daha yaygın ve aktif sekilde kullanmasını bekliyoruz.”

Çözüm Kurumları Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Akça da sistemi uygulamalı olarak anlattı.

İSTANBUL A.A
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free