Intel'in yeni işlemci ailesi: (Penryn)

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

Intel'in yeni işlemci ailesi: (Penryn)

Mesaj gönderen y@semin » 18 Kas 2007, 01:01

Intel, Penryn ailesini "Intel Gelecegi Sunar" temasıyla destek verdigi Bilisim Kurultayında tanıttı.

Resim

Intel, enerji tasarrufu için tamamen yeni bir transistör formülü ile tasarlanan ve gelecekteki bilgisayarlar için bir yenilik adımı olarak görülen Penryn ailesini, "Intel Gelecegi Sunar" temasıyla destek verdigi Bilisim Kurultayı 07'de tanıttı. Intel'in gelecek teknolojisini bugüne tasıma vizyonunun bir ifadesi olan Penryn ailesi, 16 adet yeni sunucu ve 1 adet üst seviye bilgisayar islemcisi olmak üzere toplamda 17 adet islemciden olusuyor. Bilgi islem performansını artırmanın ve enerji tasarrufu saglamanın yanı sıra bu yeni islemciler ile birlikte çevreye zarar veren kursun ve 2008'de de halojen malzeme kullanımı ortadan kalkacak.

16 Kasım'daki 'Intel Gelecegi Sunar Forumu'nun açılıs ve kapanıs konusmasını yapan Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Çigdem Ertem sunları ifade etti: "Gelecegin teknolojisini bugüne tasıyan Penryn islemci ailesinin tanıtımını Bilisim Kurultayı 07'de gerçeklestirmekten mutluluk duyuyoruz. 45 nm islemci teknolojisinde üretilen ilk islemci ailesi olma özelligi tasıyan Penryn, Intel'in sektör için daha çevreci, hızlı ve yüksek performanslı teknolojiler gelistirme hedefinin bir örnegidir."

Intel'in gelecegi bugüne tasıma vizyonunu degerlendiren Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem: "Biz Intel olarak basarıyı yenilikçiligin öncüsü olmak ve gelecegi insa etmekle esdeger tutuyoruz. Performans ve enerji verimliliginde bir devrim niteligi tasıyan Penryn islemci ailemiz de bu vizyonumuzun bir parçasıdır. Endüstrinin en zorlu konularını çözmeye yönelen zeka, fizik ve tasarımlar insanı gerçekten büyülüyor. Intel, insanlıgın hayallerini bilisimle gerçeklestirmek için bu tasarımlara imza atıyor. Bu basarılar aynı zamanda endüstri lideri mimarilerimizle birlikte geliyor. Sektör için daha hızlı ve güçlü bilgisayarlar, daha uzun pil ömrü ve daha iyi bir enerji tasarrufu sunuyoruz. İnsanlara daha küçük ve daha tasınabilir bir biçimde tam bir İnternet deneyimi saglayan yeni bir bilgisayar sınıfını sunma hedefinde ilerliyoruz. Tüm bunlar, 65 nm'den 45 nm'ye geçisin, islemci tasarımlarının küçülmesinden daha fazla seyi ifade ettigini çok güzel anlatıyor" dedi.


Alıntıdır..Cevapla