İnsan embriyosuna bir adım kaldı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İnsan embriyosuna bir adım kaldı!

Mesaj gönderen uçs » 15 Kas 2007, 03:13

Resim
İlk kez yetiskin maymun embriyosunu klonlayan bilim adamları, bunun insanlar için kök hücre üretmenin yolunu açacagını açıkladı.13 Kasım 2007 Salı

Sonuçlar ay sonunda
Bilim adamları ilk kez yetiskin maymun embriyosundan klonlama yaptı. ABD'de yasayan Rus bilim adamı Shoukhrat Mitalipov tarafından yürütülen bilimsel çalısmada gelistirilen teknikle, ilk kez yetiskin maymunlardan onlarca embriyonun klonlanması basarıyla gerçeklestirildi. Bilim adamlarının 10 yasında erkek bir al yanaklı makagı klonladıkları ve klonlamanın sonunda erisilen sonuçları bu ayın sonunda açıklayacakları bildirildi. Uzmanlar, bu embriyolardan bazılarından kök hücre elde edilebildigini de bildirdiler.
Deneme basarısız olmustu
Arastırmacılar, bugüne dek yetiskin insan ve maymunlardan "hayatta kalacak sekilde" embriyo klonlamanın önünde asamadıkları engeller oldugunu, ancak engellerin asıldıgını belirterek, bu gelismenin bilimde bir dönüm noktası oldugunu vurguladılar. Bu gelismenin ileride insan klonlanmasının da yolunu açacagı belirtiliyor. Daha önce insan embriyosunun klonlanması denenmis, ancak sadece birkaç gün hayatta kalan klondan kök hücre elde edilememisti.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
artung
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 285
Kayıt: 15 May 2006, 19:18
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen artung » 18 Kas 2007, 01:06

tehlikeli ama sonuçta basarıdır.bakalım bilim nereye kadar devam edecek?

Cevapla