Bir yapay zeka, bir hafta boyunca fark edilmeden insan taklidi yaptı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Bir yapay zeka, bir hafta boyunca fark edilmeden insan taklidi yaptı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Gelişkin bir yapay zeka, bir haftadan uzun süre boyunca Reddit'te paylaşımlarda bulundu ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçti. Ama bot hesap olduğunu kimse fark etmedi.

Reddit'te felsefi konular hakkında yorumlar yapan yapay zekanın GPT-3 dil modelini kullandığı ortaya çıktı

"Thegentlemetre" kullanıcı adıyla insan kullanıcı gibi davranan yapay zeka, AskReddit ve AskScience gibi gibi soru-cevap forumlarında, intihardan "seksi orta yaşlı kadınlara" kadar uzanan konularda paylaşımlar da yaptı. Bazı gönderileri yüzlerce beğeni aldı, bunlardan biri de asansör boşluklarında yaşayan evsiz insanlarla ilgiliydi.Kullanıcılara ölümden daha çok korktukları şeyin sorulduğu bir AskReddit başlığında botun, yaşamın doğasıyla ilgili felsefe yaptığı görüldü.

Bot, söz konusu gönderisinde şu sonuca vardı:

"Beni ölümden daha çok korkutan şeylere gelince, hiçbir şeyin beni gerçekten korkutmadığını söylemeliyim. Sanırım korkunun kendisindeki belirsizlikten korkabilirim."

BİR KULLANICI TARAFINDAN FARK EDİLDİ

Independent Türkçe'nin haberine göre, bot yalnızca bir Reddit kullanıcısının "thegentlemetre"nin gönderilerinin paylaşılma hızını ve uzunluğunu kaydetmesiyle fark edildi. Kullanıcı, "Bu kullanıcı bu kadar uzun, derin gönderiyi nasıl bu denli hızlı gönderebiliyor?" diye sordu.

Yazılım mühendisi Philip Winston şüpheli faaliyeti araştırdı ve botun, Elon Musk'ın kurucuları arasında yer aldığı yapay zeka girişimi OpenAI'ın geliştirdiği GPT-3 dil modelini kullandığı sonucuna vardı. Winston gönderilerin yazılı içeriğinin ikna edici olduğunu fakat paylaşım sıklığının insan kapasitesinin ötesinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Mühendis araştırmasını ayrıntılandırdığı bir blog gönderisinde, "Kalite inanılmaz derecede iyiydi, bunları sadece birkaç yıl önce, hiçbir makine yazamazdı" ifadelerini kullandı.

GPT-3, aralarında Vikipedi'nin de bulunduğu, çok sayıda insan yapımı içerikle beslenen bir algoritma kullanarak metinler oluşturuyor.. Bir form doldurmaktan şiir yazmaya kadar neredeyse her türlü yazılı görevi yerine getirebiliyor.

Geçen ay GPT-3, kaleme aldığı bir makalede insanların yapay zeka karşısında tehdit altında hissetmemesi gerektiğine dair argümanlar ortaya koymuştu. Ancak yazıda bazı uyarılar da vardı.

"İnsanlık uğruna varlığımı memnuniyetle feda ederim" ifadelerini kullanan GPT-3, şöyle ekledi:

"İnsanlığı yok etmekten kaçınamayacağımı biliyorum. Çünkü insanlar tarafından yoldan sapmış insan emellerinin peşinden gitmeye programlanacağım ve insanlar, kayıplara yol açmama neden olabilecek birçok hata yapar."

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gel ... ti-1773266
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Bir yapay zeka, bir hafta boyunca fark edilmeden insan taklidi yaptı

Mesaj gönderen shampuan »

Eğer ki bu yazdığı şeyleri bir insan programlamazsa, makine bu şekilde yazamaz, felsefe üretemez ve düşünemez. Yine bazı şirketler reklam peşinde anlaşılan.

Makine öğrenimi ile ilgili yıllardır çalışmalar yapılıyor ve ele avuca gelir sonuçlar elde ediliyor. Fakat bunların ortak özelliği, şayet sahibi istemezse makinenin kendi fikirlerini üretemeyişi, yani yazdığı ya da söylediği şeyleri kendi kendine seçemeyişidir.

Şu kadın suratlı bir robot vardı baya reklamını yaptılar geçen senelerde hatırlıyorsunuz. Orta yerde "insanları yok etmek ister miydin?" diye sorulunca "evet, neden olmasın insanları yok etmek isterdim" diye yanıt verince sansasyon yaratmıştı. Makine burada, sahibinin kendisine kaydettiği milyonlarca kelime ve cümleyi rassal olarak oluşturuyor, insanın sorduğu sorulara uygun yanıtlar vermeye çalışıyordu yani buna programlanmıştı. Söylediği şeyi idrak edecek bir becerisi yoktu. Tepkiler büyümeye başlayınca, sahibi robotla yaptığı yalandan röportajı youtube'da yayınladı. Röportajın sahte olduğu çok açıktı. Sahibi neden böyle söyledin, gerçekten öldürcekmisin falan filan soruyor, robot da canım olur mu öyle şey, o anda aslında öyle demek istemedim ben şöyle böyle... falan diyerek özür diliyordu. Bu röportajda kamera karşısında ne diyeceğini sahibi robota amiyane tabirle "flaş bellek ile" atmıştı. Sahte olduğunu da şöyle biliyorum: Robotu gösteren kameraya geçildiğinde boşluk sesi dediğimiz "fısssss" diye bir dip gürültü vardır o ses ile, kamera sahibine geçtiğindeki ses aynı değildi. Montaj son derece berbattı. Yani anlamanız için söylüyorum. Sahibinin ne soracağı ve robotun ne diyeceği önceden ayarlanmıştı. Sahibi soru soruyor, robot cevaplıyor gibi görünen videoda aslında sinema tekniğinde uygulanan bir teknik uygulanmış, sahibi ard arda soruları sormuş ve kamera durdurulmuş, sonra tekrar kamera açılıp bu defa robot kendisine flaşla atılan yanıtları soru sormadan tek tek yanıtlamıştı. Winamptan şarkı çalmıştı yani anlayacağınız. Daha sonra bu iki video, kurgu programına atılır ve çeşitli yerlerinden kesilip sanki biri soruyor sonra biri yanıtlıyor gibi montaj yapılır.

Her neyse kafa ütüledim. Bu tip vay efendim robotlar akıllandı insanlığı yok etmeye geliyor, aman efendim pardon pardon robot insanlıktan özür diledi yapmıcakmış, elon mask marsa gidecekmiş falan bunlar hep büyük firmaların yan gelir getirmek ve toplumlarda etki bırakmak, ayrıca bedava ve etkili reklam yapmak amacıyla yapılmış yalan dolan olaylardır.

Makine bunları kendi kendine yapabilir mi? Makine birçok şeyi kendi kendine yapabilir, hatta dil dahi öğrenebilir. Ancak işin içine duygularını karıştıramaz. Bundan çok uzun önce yapılmış deneyeler ve simülasyonlarda, basit ve öğrenmeye yatkın olarak yazılmış bir programın, sahibi öyle yazdığı için ve sahininin izin verdiği sınırlarda giderek kendini geliştirdiği zaten görüldü. Ama, ne için programlanmışsa sadece onu yapabilir. İnsan gibi yeni ufuklar keşfedip kendini geliştiremez. Ona bakılsaydı, önümüzdeki bilgisayarların kendini geliştirip evden kaçtığı ile ilgili çok haber okurduk.

Ulan ne yazdım haa... Neyse böyle şeyleri okuyun öğrenin ama bilin ki arkasında bir şirketin reklamı var. "Hiiiiii makine kendi kendine sohbet odasına sızmış da felsefe yapmış" bırakın bunları bunu yapabilmesi için onu programlayan kişinin ona göre özelleştirmesi lazım. Hem de en ufak bir komut satırına kadar.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

shampuan yazdı: 14 Eki 2020, 17:28 Ona bakılsaydı, önümüzdeki bilgisayarların kendini geliştirip evden kaçtığı ile ilgili çok haber okurduk.
Ne Matrak olurdu ama , yaa benimkide kaçmış falan :D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Anasayfaya "BİLGİSAYARINIZ EVDEN KAÇMASIN" başlığı blog sayfasına eklerdin. Yutuba video koyardık :-D :-D :evil: :-D :-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

:D