AMD'yi konuşuyoruz: 45nm + DDR-3 + 8 Çekirdek...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2

AMD'yi konuşuyoruz: 45nm + DDR-3 + 8 Çekirdek...

Mesaj gönderen y@semin »

İslemci dünyasının iki dev isminden biri olan AMD'nin özellikle gelecek yıla dönük planları hakkında bazı yeni detaylar da gün yüzüne çıkmaya basladı. AMD'nin 2008 planlarından önce Phenom islemcileri hakkında elimize ulasan yeni bir bilgiyi de sizler ile paylasmakta fayda var. 10 Eylül itibariyle sunucu odaklı hazırlanan yeni jenerasyon Opteron (kod adı Barcelona) islemcilerini pazara sunacak olan AMD, masaüstüne yönelik olarak hazırladıgı Phenom islemcilerini bilindigi gibi Kasım ayının sonu veya en geç Aralık ayının hemen basında piyasaya sürmeyi hedefliyordu. Fakat firmaya yakın kaynaklardan gelen yeni bilgilere göre AMD, Ekim ayının hemen basında az miktarda da olsa Phenom islemcilerini pazara sürebilir. Anlasılan AMD, ezeli rakibi Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip islemcilerin pazara sunmasına ramak kala bir miktar Phenom islemcisini kullanıma sunarak nabız yoklayamayı planlıyor.

Resim

Phenom islemcilerine yönelik olarak elimize ulasan yeni bilgiyi sizlerle paylastıktan sonra gelelim AMD'nin gelecek yıla dönük bazı yeni planlarına. Bilindigi gibi kod adı Bearlake olan 3 serisi yeni yonga seti ailesi ile DDR-3 bellek kullanımına baslayan Intel, yılın son çeyregi itibariyle de 45nm üretim teknolojisine sahip islemcilerini pazara sunmaya baslayacak. Hem DDR-3 bellek destegi hemde 45nm üretim teknolojisi AMD içinde kaçınılmaz bir zorunluluk. Bu noktada AMD'nin hem DDR-3 bellek destegine hemde 45nm üretim teknolojisine ne zaman ve nasıl geçecegi son derece önemli. DDR-2 bellek destegine Intel'den çok daha sonra geçtigimiz yıl Mayıs ayında soket AM2 platformu ile birlikte geçen AMD, DDR-3 bellek destegine de gelecek yılın son çeyreginde geçmeyi umuyor. Yeni nesil Phenom islemcilerini soket AM2+ ve Phenom FX islemcilerini de soket F formunda hazırlayan AMD, gelecek yıl devreye sokmayı amaçladıgı soket AM3 platformu ile DDR-3 bellek destegine geçecek gibi görünüyor.

AMD kod adı Montreal olan ve muhtemelen 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek yeni çekirdegi ile soket AM3 formuna geçecek ve DDR-3 bellek kullanımına baslayacak. Üstelik firma AM3 formuna es zamanlı olarak sunucu ve is istasyonlarına yönelik olarak yine DDR-3 bellek destegi verecek G3 soketini de endüstri ile tanıstıracak. Tabi bahsi geçen tüm bu gelismeler eger hersey AMD'nin istedigi gibi gider ve yol haritasında bir sorun yasanmazsa gelecek yılın sonu veya en geç 2009 basında gerçeklesecek gibi görünüyor. Zira daha önce AMD'ye neden Intel'den sonra DDR-3 bellek destegine geçeceksiniz sorusu karsısında firma yetkilileri "biz DDR-3 bellek kullanımına geçtigimizde bellek fiyatları son derece uygun bir seviyeye gelmis olacak ve paralelinde çok daha performanslı modüllerde kullanıma sunulmus olacak" gibi cevaplar veriyorlardı. DDR-3 bellek desteginin yanı sıra 45nm üretim teknolojisine geçiste de toz bulutu dagılmaya basladı.

Resim

65nm üretim teknolojisine rakibi Intel'den sonra geçen ama 90nm üretim teknolojisine sahip Athlon64 islemcileri ile 65nm üretim tekolojisine sahip Pentium D islemcilerinden çok daha peformanslı olan AMD, üretim teknolojisinin tek basına en önemli kriter olmadıgını ortaya koymayı basarmıstı. 45nm üretim teknolojisine de rakibi Intel'den sonra geçecek olan AMD, yeni üretim teknolojileri konusunda çesitli firmalar ile teknoloji transferine dönük isbirligi çalısmaları da sürüyor. Tabi bu noktada firmanın en önemli destekçisi IBM diyebiliriz. Elimize ulasan bilgilere göre, AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip olacak ilk islemcisi kod adı Shangai olan model olacak. Firmanın Barcelona ile birlikte devreye sokacagı K10 mimarisinin 45nm üretim teknolojisine adapte edilmis ve gelistirilmis bir versiyonunu kullanacak olan Shangai islemcisi 4 çekirdekli olacak ve her çekirdek için 512KB seviye 2 ön bellege sahip olacak. L2 bellegin yanı sıra islemci üzerinde çekirdekler arası ortak kullanımı açık olan 6MB'lık seviye 3 bellek te yer alacak.

AMD'nin 45nm üretim teknololojisine yönelik bir diger önemli adımı ise Suzuka olacak. İsmini Japonya'nın Formula 1 pistinden aldıgı söylenen Suzuka islemcisi 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek ve K11 mimarisini kullanacak. Suzuka islemcisinin hem çift hemde dört çekirdekli modelleri olacak. Shangai islemcisinin aksine her çekirdek için 1MB seviye 2 bellege sahip olacak Suzuka islemcisi üzerinde Shangai'da da oldugu gibi 6MB seviye 3 bellek te bulunacak. Soket AM3 formunda olacak islemci DDR-3 bellek destegine de sahip olacak. AMD'nin bir bombası da sunuculara yönelik olacak. Zira 45nm üretim teknolojisine geçis ile birlikte firma kod adı Montreal olan 8 çekirdekli islemciyi de en geç 2009 yılı basında kullanıma sunmayı hedefliyor. Soket G3 formunda olacak olan ve kayıtlı DDR-3 bellek destegi ile gelecek. "Octa Core / 8 çekirdekli" Montreal islemcisi su an Intel'in 4 çekirdekli islemcilerinde kullandıgı metoda benzer sekilde 4 çekirdekli iki islemci zarının tek bir paket üzerinde biraraya getirilmesiyle olusacak ve 12MB paylasımlı seviye 3 bellege sahip olacak.

Alıntıdır..