Harmony OS - Androide en büyük rakip

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

Harmony OS - Androide en büyük rakip

Mesaj gönderen velociraptor »

Harmony Os hangi ihtiyaçtan doğdu

Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 9 kez
İletişim:

Re: Harmony OS - Androide en büyük rakip

Mesaj gönderen GOG »

Harmony OS tutma ihtimal çok düşük, dünyada bir tekel varsa buda ABD bu kaçınılmaz, örnek adamlara papaz vermedik diye içlerimizden geçtiler :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Sorma , milletin elinde halen 7 Tl den dolar var
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Tuttururlar tuttururlar.

Meseleye tek bir bakış açısıyla bakmayın çocuklar.

Bakın şu an linux sistemdeyim. Çok profesör olduğumdan değil, normal kullanıcı olarak kullanıyorum. Bu sistemin ve yüzerce benzerinin kendi program deposu var. Yani Mağazası. Ne demek bu?

Başlat menüsü gibi bir yerden giriyorsun. Yazılımın kendi yazılım merkezini parolanı girerek çalıştırıyorsun. Sistemi yapanlar neler eklemişse seçip kur diyorsun kuruluyor. Ayrıca belli zamanlarda güncellemeler geliyor. Piyasada milyonlarca çeşit bilgisayar var. Bu kadar bilgisayarda mümkün mertebe az sıkıntı çıksın, yok fare çalışmıyor, yok ses gelmiyor sorunları olmasın diye didiniyor geliştiriciler. Herşeyi yapmak için iyi-kötü yazılımlar var. İstediğini kurup kullanıyorsun.

Şimdi şu yasaklanan telefona gelelim.

Bakın firmanın birçok avantajı olacak. Bu bir linux işletim sistemi. Bu sistemi geliştirmek ve sürekli yama yayınlayacak bir ekip kurulacak. Burası çok zor. Ama şöyle düşünün: Bu ekip dünyanın bütün donanımlarına uygun sistem ve yama geliştirmeye çalılmayacak BU BİR AVANTAJDIR çünkü sadece kendi donanımları için çalışacaklar. E kendi donanımlarını zaten kendileri üretiyorlar ve sistem kerneline neler eklemeleri gerektiğini, ekran sürücüsü ses sürücüsü yok sensör sürücüleri gibi herşeyi kendileri için yapacaklar ===> daha az model donanım için daha az mesai saati demektir bu. Ayrıca android deposundaki yazılımların da çoğunu alır değiştirip yüklerler. Büyük firmaların olmazsa olmaz yazılımları için de firmalarla anlaşırlar firmalar da hayır diyemez çünkü yeni bir pazar açıldı onlar için.

Yani anladınız mı? Google'a bağımlı olmayan yeni bir sistem ve kendi repository'si var ve dünya üzerindeki tüm telefon donanımları için değil sadece kendi telefonlarındaki çipler için sürücü vb üretecekler.

Şu an kullandığım sürümün adı Lubuntu ve bu sürümü yapan ekip, tüm dünyadaki her marka her modeli düşünmek zorunda. Ne kadar iş yükü altında olduklarını düşünün! Kullanım oranı da diğer linuxlara göre çok düşük buna rağmen durmuyor adamlar çalışıyorlar ve belli aralıklarla hem güncelleme yayınlıyor hem de yeni sürüm çıkarıyorlar.

Android için benzeri neden yapılamasın?

Elinde donanım olsun yeter ki; sistem kolay ;)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Sen kandi işini kuracak adamsın aslında
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 08 Eyl 2019, 15:41 Sen kandi işini kuracak adamsın aslında
Ah keşe aaabeeeem :oops:

Ama ben seni foruma girdiğini gördüğüm an buraya yanıt yazacağını tahmin ettim ama tahminim böyle yazman değildi:

"E shampuan, o yeni yapılan işletim sistemine face, instagram, tweeter... gibi millletin telefon almasına neden olan şeyleri nasıl ekliyecek? Ekleyebilecek mi?" diye soracağını tahmin ediyordum. Sormadın.

Neyse ben söyleyeyim.

Bugün popüler platformlar nedeniyledir ki cep telefonları satışı muazzam fazla. Youtube da dahil. Youtube google'ın izin vermez. Amerikan yönetimi face, instagram gibi firmalara da baskı yapacaktır. E sonra ne olacak?

Bu soruya net yanıtım yok. Zaten firmayı zor durumda bırakan şey de bu. Yoksa sistem yapıp donanımı çalıştırmak onun gibi bir dev için çok kolay iş. Ancak hatırlarsanız bu facedir, insagramdır dünyanın kuruluşundan beridir var değildi. Sonradan teker teker çıkıp popülerleşti. Şayet huawei midir neyse, o firma, kendi kitlesini yaratmayı başarabilirse, BAL GİBİ DE sıkıntı olmaz. Çünkü biliyorsunuz Apple'ciler ve Androidciler diye iki gurup var. Bu firma da kendi gurubunu kendi çıkaracağı sohbetleşme programları sayesinde halledebilme şansına sahip; başarabilirse.

Değilse şu yukarıda anlattıklarım hiçbr işe yaramayıp herşey gümbürtüye gider.
Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 9 kez
İletişim:

Mesaj gönderen GOG »

çinde başarırlar zatende öyle, onların sosyal platformları başka ama maalesef avrupa ve abd kıtasında lisans almaları mümkün değil hayelden başka bişey değil.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Ne olacağını bilmiyoruz. Ben o noktaya kadar akıl yürütebilirim ama gerisine kesin birşey diyemem. Tarih bizi hep şaşırtmıştır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben sosyal ağları kullanmayan hatta onlardan nefret eden biri olduğum için o konu aklıma gelmedi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 08 Eyl 2019, 20:15 Ben sosyal ağları kullanmayan hatta onlardan nefret eden biri olduğum için o konu aklıma gelmedi.
Senin benim gibi çok az insan var o yüzden biz umurlarında değiliz. Telefonlarını satabilmeleri için sosyal medya ile işbirliği içinde olmaları lazım. Akıllı telefonların patlamalarına sebep aslında sanılanın aksine google değildi. Google ile işbirliği içinde olan başta facebook, youtube idi. Ve kısa zaman içinde gelişen whatsapp idi. Sonradan türevleri olan instagram falan şimdi adı aklıma gelmeyen tik-tok gibi şeylerin parlaması, telefon üreticilerinin işine gelmekte. Değilse telefonlar bir zamanların kameralı tuşlu cep telefonlarından farkı kalmaz insanlar da güncelleme yapmak zorunda kalmadıkları için telefonlar yavaşlamaz. Yavaşlamazsa kimse telefon almaz. Almazsa... sen ne olacağını iyi biliyorsun. Anasayfada paylaştığın olay da bunun sonucudur yani boşa patlamıyorsun yazılarında. Millet nasıl da destekliyor kendin görüyorsun. Açık açık ihtiyaçları suni olarak şişirip yeni modele ihtiyaç duyduğumuza bizi inandırıyolar. Şunu düşün, evinde panel TV değil de tüplü televizyon olsaydı ne olurdu? Ölür müydün? Ben televizyon izlemem deme mesele o değil. Sen şu tarihte sırf sosyal deney yapmak için evine tüplü televizyon koy Türkiyede, bütün sülalene ve komşularına rezil rüsva olursun youtube'a düşersin "....na .dumun köylüsü" gibisinden. Firmaların reklam stratejileri ve "moda" kavramını kullanarak insanlara aslında ihtiyaç duymayacakları şeyleri eğer almazlarsa kötü olur inancına sebebiyet vermeleri maalesef pek acı pek zalimce bir durumdur.

Umarım okurken kör olmamışsındır... Ama anlamışsındır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bunları az okumadık zamanında pazarlama derslerinde O sebeple tv lerde reklamları falan gördükçe gülümsüyorum ,çünkü işin aslında nekadar büyük dolandırıcılık olduğunu biliyorum ;)