CIA belgeleri yayınlayan Wikileaks kurucusundan yeni açıklama

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31208
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

CIA belgeleri yayınlayan Wikileaks kurucusundan yeni açıklama

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

"Wikileaks'in elinde çok daha fazla bilgi var." diyen Julian Assange, Wikileaks'in son yayımladıklarıyla, "CIA'in, siber saldırı cephanesinin kontrolünü kaybettiğini" iddia etti. Assange, CIA'in siber operasyonlarından etkilenen teknoloji şirketleriyle çalışma kararı aldıklarını bildirerek, "CIA, teknoloji şirketlerinde muhtemelen milyar dolarlık hasar bıraktı. Karşılaşılan sorunların tamir edilmesi için elimizdeki bazı teknik detaylara ulaşabilmeleri kapsamında bu şirketlere özel erişim izni vermeye karar verdik." dedi.

TELEVİZYON DİNLEME ARACI OLUYOR
Wikileaks, önceki gün yayımladığı "Vault 7" adını verdiği arşivde yer alan belgelerin, bugüne kadar CIA'den sızdırılan en hacimli arşivi teşkil ettiğini savunuyor. Yayımlanan belgelere göre, CIA'in İngiliz istihbarat servisi MI5'le birlikte geliştirdiği bir araç, "Samsung" marka akıllı televizyonları kapalı olmadığı halde kapalı gösteriyor, ancak televizyon bir dinleme aracına dönüşmüş oluyor. Televizyonun kaydettiği ortam sesleri daha sonra otomatik olarak internet üzerinden CIA'ya gönderiliyor. Mobil telefonlar ve bilgisayar işletim sistemlerine de sızan CIA, kullanıcıların yerlerinden konuşmalarına kadar pek çok veriye gizlice ulaşabiliyor.

Resim

45 yaşındaki Assange, yaklaşık 5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor. İngiliz mahkemesi, 2012 yılında Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın, 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor. Assange, hakkındaki iade kararının ardından, 2012 yılının Haziran ayında İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/cia-belgeler ... a-40390276
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla