Windows XP ile çalışan akıllı telefonları biliyor musunuz?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Ferrari
Kilobyte1
Kilobyte1

Windows XP ile çalışan akıllı telefonları biliyor musunuz?

Mesaj gönderen Ferrari »

Resim

2009 yılında çıkan akıllı telefonları hatırlıyor musunuz? 2009 yılında iPhone 3GS, Motorola DROID ve Nokia N86 gibi akıllı telefonlar tanıtıldı. Ancak aynı yıl Windows XP işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda tanıtıldı ancak fazla gündemde olmadıkları için belki de çoğu kişinin hiç haberi olmadı.

5 yıl önce bir akıllı telefon duyuran ITG, xPhone isimli cihazını piyasaya sürdü. Microsoft’un Windows XP işletim sistemi ile çalışan xPhone, aynı PC’lerde çalışan XP işletim sistemi gibi bir arayüzüne sahipti. Microsoft Office, Internet Explorer da dahil olmak üzere bir kısım PC yazılımı ve bazı video oyunları bu telefonda çalışıyordu.

Donanım özelliklerine baktığımızda ise cihaz,1GB RAM, 4.8-inç dokunmatik ekran, bir touchpad ile kızaklı QWERTY klavye, AMD tarafından sunulan mobil işlemci ile birlikte geldi.

Ayrıca, cihazda tam boyutlu bir USB portu mevcut idi. Ancak xpPhone, nadir türlerden bu modelin tek üyesi değildi. ViewSonic, aynı yıl VCP08 adında Windows XP çalışan kendi telefonunu duyurdu. VCP08, xPhone aksine çift ekranlı ve kapaklı bir tasarıma sahipti. 4.3-inç ekran ve QWERTY klavyenin yanı sıra cihazda, 512MB RAM Intel ULV işlemci 2 megapiksel arka kamera ve genişletilebilir microSD kart kullanımı ile 8GB depolama özellikleri bulunuyor.

Bu her iki tuhaf cihazında kader belli değil ancak, ITG Windows 7 işletim sitemine sahip halefi ile geldiğine göre demek ki cihaz yeterince adet satış yaptı. WiewSonic ise Android tabanlı akıllı telefonlar üzerinde çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Re: Windows XP ile çalışan akıllı telefonları biliyor musunu

Mesaj gönderen velociraptor »

halen birçok bankamatik Windows xp ile çalışıyormuş , ilginç
Kullanıcı avatarı
Ferrari
Kilobyte1
Kilobyte1

Re: Windows XP ile çalışan akıllı telefonları biliyor musunu

Mesaj gönderen Ferrari »

Aynen abi öyle ve birçok Kiosk cihazlarında da Windows XP ile yollarına devam ediyorlar.