1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Facebook Kullananlar Dikkat!

Gönderilme zamanı: 04 Haz 2014, 02:17
gönderen velociraptor
Resim

Facebook Fotoğrafları İstihbarat Servisinde

Facebook kullanıcılarına önemli haber! Amerika'nın istihbarat servisi Facebook ve diğer sosyal medya alanlarında bulunan fotoğrafları toplayarak yüz tanıma programında taratıyor. New York Times gazetesi'nin haberine göre istihbarat servisinde çalışan bir kişinin ifşa etmesine göre milyonlarca fotoğraf kontrol edildi

New York Times Gazetesi haberinde, Amerika'nın istihbarat servisinin, Facebook ve diğer sosyal medyada yer alan fotoları toplayarak yüz tanıma programında taradığı ve eşleştirdiği ifade edildi.

New York Times gazetesi, eski NSA çalışanı Edward Snowden 'ın ifşa ettiği belgelere dayanarak ABD'nin istihbarat servisi NSA'in internetten topladığı milyonlarca fotoğrafı kimlik tespiti için yüz tanıma yazılımlarıyla kontrol ettiğini yazdı.

NSA'in aradığı kişileri teknolojinin yardımıyla bulmayı amaçladığını yazan gazete, 2011 yılı belgelerinde NSA'in her gün milyonlarca fotoğraf topladığı ve bunların ortalama 55 bininin taramaya uygun kalitede olduğu bilgisinin yer aldığını kaydetti.

Snowden'ın ortaya çıkardığı belgelerde NSA'nın ayrıca parmak izi ve diğer biyometrik verilerin de izini sürdüğü belirtiliyor.

NSA'in kullandığı en önemli yüz tanıma programının "Tundra Freeze" olduğu ve bu programın, söz konusu kişiyi saçı ya da sakalı kesilmiş olsa bile tespit edebildiği belirtiliyor.

New York Times, belgelerle ilgili olarak NSA'i aradıklarına, ancak NSA sözcüsünün gizli servisin Dışişleri Bakanlığı'nın veri bankasına ulaşımı olup olmadığı ve vize başvurularında yer alan fotoğrafların taranıp taranmadığı sorularına yanıt vermediğine de haberinde yer verdi.

Siyasetçilerin, gazetecilerle arkadaş olma hevesi nedeniyle kolayca sosyal medya hesaplarına sızan İranlı ajanlar böylece siyasetçilerin özel hayatı hakkında önemli bilgiler toplamayı başarmış durumdalar. Siyasetçilerin ailesi, arkadaşları, akrabaları, yazlıkları, gezip dolaştığı yerler hakkında tüm bilgileri toplayan İran ajanlarının, ABD istihbaratı tarafından fark edilene kadar önemli miktarda bilgi toplamış oldukları tahmin ediliyor.

İran ajanlarının bu kadar komplike ve uzun süreli bir operasyonu fark edilmeden yürütmüş olmaları da ABD'de güvenlik konusunda panik yaratmış durumda. Şimdi ABD'li siyasetçiler, İranlı ajanların eline geçen özel hayat bilgileri nedeniyle diken üstünde oturuyor.

http://www.milliyet.com.tr/facebook-kul ... i-1891992/

Re: Facebook Kullananlar Dikkat!

Gönderilme zamanı: 04 Haz 2014, 15:42
gönderen Ond3rkor
insan haklarını ihlal etmek degıl mı bu ama iş ABD gelince çok çakallar.

Re: Facebook Kullananlar Dikkat!

Gönderilme zamanı: 04 Haz 2014, 16:27
gönderen velociraptor
hemde daniskası , işte bu nedenle heryerde Facebook facebook diye o salak saçma şetyi özendiriyorlar