Windows XP Servis Paketi 3 (Beta)

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Windows XP Servis Paketi 3 (Beta)

Mesaj gönderen Kripteks® »

Windows XP SP3, ufak bir test grubu için hazırda bekliyor. SORDUM Online sizin için SP3'e göz attı.

Resim

1 Üçüncü Servis Paketi
2 Kurulum: Çabuk ve sorunsuz
3 Özellikler: Yenilikler nerde?
4 Sonuç: Fırsat bosa mı harcandı?

Birkaç gündür Windows XP Servis Paketi 3, seçilmis küçük bir test grubu için hazırda beklemekte. CHIP Online'da bu devasa güncellemenin betasına göz atma fırsatı buldu ve sizin için ilginç olabilecek yönleri vurguladı.

Windows XP Servis Paketi 3'ün betası: 900 adet hata düzeltmesi ile dolu 332 MB. Servis Paketi 2 den bu yana 3 sene geçti ve Microsoft yeni bir paket ile karsımızda. SP 2, güvenlik konusunda "Güvenlik Merkezi" ve gelistirilmis güvenlik duvarı gibi birçok degisiklik ve yeni özellikler getirmisti. Buna karsın SP3 daha çok hata düzeltmeleri üzerine yogunlasıyor.

Kurulum: Çabuk ve sorunsuz

Resim

Servis Paketi 3'ün kurulumu birkaç dakika sürüyor. Toplamda sabit diske 1,36 GB boyutunda bir yük bindi ve 34.000'in üzerinde dosya veya kayıt defteri girisi silindi, degistirildi veya yeniden olusturuldu. Test sistemimiz olan Pentium D 3,2 GHz ve 2 GB RAM ile SP3'ün kurulumu toplam 9 dakika sürdü. suanda Türkçe isletim sistemi üzerinde kurulum çalısmıyor – süreç bir hata mesajı ile iptal oluyor.

Buna karsın İngilizce bir sistem üzerinde kurulum sorunsuzca çalısıyor. "C:\Windows\$NtServicePackUninstall$" dizininde kurulumu geri alabilmek için zorunlu olarak olusturulan yedekleme dosyalarının sayısı 2.858 ve boyutu 458 MB.

WGA denetimi yok

Bu Servis Paketi sadece kritik güvenlik güncellestirmeleri içerdigi için kurulum sırasında kullandıgınız Windows'un orijinal olup olmadıgı kontrol edilmiyor – güvenlik güncellestirmeleri zaten WGA denetimi olmadan da veriliyordu. PC'yi yeniden baslattıktan sonra Windows sistem özellikleri kısmında güncellemenin SP3'e yükseldigi bildiriyor.

Özellikler: Yenilikler nerde?

Resim

Servis Paketi 3 güncellemesinden sonra görülecek pek fazla bir yenilik yok. Birçok yenilik arayüz altında geliyor. Tamamen yeniden düzenlenmis bir Windows XP bekleyenler hayal kırıklıgına ugrayacak.

Öncelikle Microsoft SP3'ü kullanıcıyı SP2'den bu yana çıkmıs olan güncellestirmeleri kompakt bir paket halinde sunmak için çıkarıyor. Bu durumu testimizde onaylıyor: Kurulumdan sonra Windows Update sitesini ziyaret ettik ve indirilebilecek bir yama bulamadık. Sadece temmuz ayının "Kötü Yazılımları Temizleme Aracı" sunulmustu. Buna binaen kurulum SP2 ve SP3 arasındaki boslugu kapatıyor.

IE7 ve Media Player 11 nerde?

Güncellemeden sonra Internet Explorer 7'yi veya Windows Media Player 11'i arayanlar bosa arayacaklar. Bu iki bilesen önceki gibi Microsoft'un sitesinden WGA (Orijinal Ürün Kontrolü) denetimi sonrası indirilebiliyor ve Servis Paketi içinde yer almıyor.
Bazı forumlarda DirectX 9.0c'nin güncellenecegi ve buna müteakip yeni bir build numarası elde edecegi söyleniyordu. Bizim testimiz bunu dogrulayamadı.

Sonuç: Fırsat bosa mı harcandı?

Resim

Çok çabuk kuruldu ve stabil olarak çalısıyor – SP3'ün beta sürümü için daha fazla söylenebilecek bir sey yok. Hayal kırıklıgına ugratıcı bir sonuç çünkü kullanıcı bir Servis Paketi denilince sadece yama ve güncellemelerin toplamı olmasından daha fazlasını bekliyor.

Neden Microsoft bu fırsatı degerlendirip mesela gelistirilmis bir güvenlik duvarı sunmuyor? Gelistiricilerin kendisi bütünlesik güvenlik duvarının gerçek bir güvenlik duvarı olmadıgını itiraf etti. Microsoft, Vista'nın satıslarını arttırmak için mi bilerek zayıf bir Servis Paketi sunuyor?

Nihai SP3 ne zaman geliyor?

Eger Microsoft nihai sürüm için degisik bir seyler düsünmezse yeni servis paketinin son hali yakın zamanda çıkar. Yerellestirme çalısmaları kısa sürede bitirilebilir ve halka açık bir betanın yakın bir zamanda çıkması bekleniyor. Buna binaen tahminimiz: Windows XP için Servis Paketi 3 bu sene içinde çıkacak.

Hiç degilse defender ie explorer 7 media palyer 11 msn 8.5 vds olsa içinde daha iyi olurdu

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3

Re: Windows XP Servis Paketi 3 (Beta)

Mesaj gönderen Re@lite »

çıkmasını sabırla bekliyoruz :!: :!:

bu arada su sordum online yazısı baya hosuma gitti hahaha
Kullanıcı avatarı
artung
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen artung »

sp2 epey mesgul etti kullanıcılarını bakalım sp3 ne kadar ugrastıracak iyi,kötü vs.bakalım görelim
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen daddy_cool »

Tüm yamaların bir yerde sunulması iyi bisey de Daha yeni özellikler katan bir SP3 olsaydı bence de daha iyi olurdu. IE7,Media Player 11 ve Msn 8.5 hiç önemli degil.Çünkü IE kullanmıyorum.Onun yerine Firefox kullanıyorum.Media player 11 kullanmıyorum.Onun yerine hepsinden daha iyi olan GOM Player kullanıyorum.Msn 8.1 de rahatlıkla bana yetiyor. Onları beklemiyorum ondan ama yani yeni temalar,iste daha yeni özellikler falan katsaydı XP ye bence de daha güzel olurdu.
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 »

valla bende sabir ile bekliyorum, hele bi ciksin, indiririm, zaten SP2 den biktim :D
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

benim için görünüm degil hız ve güvenlik önemli...
zaten mp 11 i indirip kurabiliyoruz. daha yamanın içinde ne bekliyorsunuz ki? :wink: vista felam mı ??? hahaha hahaha hahaha
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 »

mavigece yazdı:benim için görünüm degil hız ve güvenlik önemli...
zaten mp 11 i indirip kurabiliyoruz. daha yamanın içinde ne bekliyorsunuz ki? :wink: vista felam mı ??? hahaha hahaha hahaha
aynen de öyle dostum :)