Bu anketi sakın yanıtlamayın

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4563 kez

Bu anketi sakın yanıtlamayın

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

İnternette aniden karşınıza çıkan bu anketi yanıtlarsanız yandınız.

İnternette dolaşırken karşılarına çıkan anketi yanıtlayıp bir de cep telefonu numaralarını verenler http://www.sikayetvar.com'a gönderdikleri şikayetlerle aşırı yüksek cep faturaları ile şaşkına döndüklerini şikayet ettiler. Uzmanlar ise "Yeni virüs internet kullanıcılarını tehdit ediyor" diyerek uyardı.

Yeni dolandırıcılığa karşı dikkat edin. İnternette arama yaparken sizi başka bir sayfaya yönlendiriliyor ve karşınıza yanıtladığınızda ödül kazanacağınızı belirten bir anket çıkıyorsa sakın bu anketi yanıtlamayın. Anketi yanıtlayan faturalı hat kullanıcıları faturalarının birden arttığından faturasız hat sahipleri ise hesaplarındaki bakiyenin sürekli düşmesini şikayet etti. İşte şikayetler şöyle:

MAĞDURLAR UYARDI: "İNSANLARI MAĞDUR ETMEYİN"

"Tesadüfen internette bir konu ararken bir anket çıktı yanıtladım. Araba gibi büyük hediyelerin çekilişi yapılacağı yazıyordu. E-posta adresimi ve cep telefonu numaramı yazdım. Bunun nasıl bir risk olduğunu şimdi anlıyorum. Sadece bir çekiliş için sms gönderdim ama maalesef sürekli bir çekiliş hakkı kazandınız şeklinde bir sürü sms ve karşılığı hattıma gelen 34 liranın üstünde ek ödeme! Bu bir nevi haksız kazanç sağlama. Eğer bu tarafıma iade edilmez ise gereken mercilere başvuracağım. Tek sms için tamam ama diğer smsler bilgim haricinde tahsil edilmiştir. Lütfen insanları mağdur etmeyin."

ÖDÜL KAZANDINIZ DİYEREK DİKKAT ÇEKİYORLAR

"İnternette bir konuyu araştırırken, önüme gelen bir anketi cevapladım. Ödül kazandınız ad, soyad ve cep telefonu numaranızı yazın denildi. Sonradan gelen cep mesajına cevap verdiğimde çekilişlere abone olduğumu ve abone ücretinin peşin alındığını öğrendim. Sitenin iletişim bilgileri olarak verilen telefon numarasının ve e posta adresin aktif olmadığının farkına vardım, bir türlü ulaşamadım. Bunları denetleyen yok mu?"

MAĞDURLAR DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

"İnternette herhangi bir arama yaparken karşınıza çıkıyor ve cep telefonu numaranızı yanıltmalı yolla yazdırıyorlar. Ardından da telefon faturamıza ücret bindiriyorlar. Tüketici haklarına başvurulup, bu yanıltıcıları adli mercilere, gerekli davaların açılması için tüm işlemleri yapacağım."

BUNLARI SAKIN YAPMAYIN!

Anket tuzağına ilişkin son dönemlerde çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar uzmanları, internet kullanıcılarına "Yeni virüs internet kullanıcılarını tehdit ediyor. Arama motorlarındaki sonuçları anket içeren başka sayfalara yönlendiriyor. Şüpheli sayfalardaki anket ve sorulara cevap vermeyin. Yanıtlayanların cep telefonlarına virüs gönderiliyor. Bu anketi yanıtlayıp bir de cep telefonu numaralarını verenler aşırı yüksek faturalarla karşılaştılar ya da sürekli bakiyeleri azaldı. Mağdur vatandaşlarımız konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. "uyarısında bulundular.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/04 ... nitlamayin
Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte2
Gigabyte2

Re: Bu anketi sakın yanıtlamayın

Mesaj gönderen ney_bey »

bu denli tehlike olduğunu düşünmemiştim ama hiçbir zaman butür hediye oyunlarına hiçbir zaman önem vermediğimden sıkıntı yaşamadım
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Berlindeyken sim kartımı değiştirmek istiyordum (köntörlü) içinde de 8 EU var dedim dur bir deneme çekeyim aynen yukarıdaki gibi bir online çekilişe yazdım numaramı aradan 5 sn geçmedi bir sms aldım bir baktım 5 EU gitmiş :) , bizat yaşanmış tecrübedir Türkiyede yeni yeni çıkıyor anlaşılan hele hele hatlı telefon kullanıyorsanız AMAN DİKKAT
Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen ney_bey »

hiç kontürlü kullanmadım yıllardır faturalı kullanıyorum telefonu sene 2003 de 102 tl fatura gelmişti bir seferinde asla unutamadım miydeme oturmuştu :D
Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen Mendenn »

Teşekkürler... Ama Çok gerekli olduğu durumlarda atıl durumda olan kontrolü noyu kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Evet bazı durumlarda neyzıkki o hattı birdaha kullanmamak gerekebiliyor ;)
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Suç sadece dolandırıcılarda değil, insanların birazda kendilerine çeki düzen vermeleri lazım. Kolay yoldan para veya mala sahip olunamayacağını hala öğrenmeyenlerin başına geliyor bunlar. İtibar etmemek lazım bu tip şeylere.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

intden bilgi vermezsiniz smsleri kaile almazsınız olur biter