Ağırlığının 100 bin katını kaldırıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 30672
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Ağırlığının 100 bin katını kaldırıyor

Mesaj gönderen velociraptor » 21 Kas 2012, 13:03

Resim

ABD'deki Texas Üniversitesi ile Avustralya, Çin, Güney Kore, Kanada ve Brezilya'dan bilimadamlarının ortak çalışması sonucu çok güçlü ve süper dayanıklı suni kas üretildi.

Buluşu gerçekleştiren bilimadamları, nanoteknoloji yardımıyla oluşturulan ipliklere parafin ilave edilerek üretilen suni kasın, doğal kastan 85 kat daha fazla mekanik güç üreterek kendi ağırlığının 100 bin kat fazlasını kaldırabildiğini belirtti.

İçi boş, kusursuz silindir biçimindeki, metrenin milyarda biri boyutundaki karbon nanoborulardan oluşan suni kas lifleri, insan saçının çapının 10 binde biri büyüklüğünde olmasına karşın, çelikten 100 kat dayanıklı ve son derece büyük bir kasılma hızına sahip bulunuyor.

Araştırmacılar Science adlı bilimsel dergide yayımladıklar yazıda, saniyenin 25 binde biri hızla kasılabilen suni kasın, harekete geçme ile ters yönde harekete geçme zamanının toplamının, 4,2 kw/kg'lik kasılma güç yoğunluğuna erişerek, içten yanmalı motorlardaki güç ağırlık oranının 4 katına çıktığını gösterdi.

Kıvrılmış karbondan nanoborulara, mumlarda kullanılan parafin gibi hacim değiştirici özelliği bulunan bir maddenin sızdırılmasıyla elde edilen suni kaslardaki kasılma, elektrik veya bir ışık parlaması yoluyla elde edilen ısı yardımıyla sağlanıyor. Verilen ısıyla genişleyen nanoboruların içindeki parafin, nanoborunun hacminin artmasına ve uzunluğunun küçülmesine yol açarak kasılmayı sağlıyor.

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... kaldiriyor
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeoxmo
Bit
Bit
Mesajlar: 6
Kayıt: 25 Şub 2013, 07:17

Re: Ağırlığının 100 bin katını kaldırıyor

Mesaj gönderen oxmo » 14 Mar 2013, 04:22

Yakinda takarlar artik robot robot gezeriz...

Cevapla