1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Katil robotlara yasak gelsin

Gönderilme zamanı: 21 Kas 2012, 13:02
gönderen velociraptor
Resim

İnsan Hakları İzleme Örgütü yayımladığı raporda geç kalınmadan otonom yani emirleri uygulayan ancak aynı anda kendi de karar arabilen silahların geliştirilmesine ve savaşta kullanılmasına şimdiden yasak getirilmesini talep etti.

Bu tip silahların savaş ve etik kurallara uyamayabileceği söylenen 'Loss of Humanity: Case against Killer Robots' isimli raporda otonom silahlarla savaş suçu işlendiğinde sorumluların bulunamayacağına dikkat çekti.

Raporda otonom silah teknolojisine şu an için sahip olunmadığını ancak insansız hava aracı gibi teknolojilere ilginin giderek arttığı ifade edildi ve ABD Hava Kuvvetleri'nin şu tespitine yer verildi:

"2030 yılında makinaların yetenekleri o kadar artacak ki insanlar sistemin en zayıf parçası haline gelecek"

İngiltere Savunma Bakanlığı da geçtiğimiz yıl 2025 yılında otonom silahların göreve hazır hale geleceğini belirtmişti.

Sözkonusu rapor bu gelişmelerle ilgili olarak "İnsanlık kontrolü kaybetmeden önce bu teknolojinin geliştirilmesi yasaklanmalı" diyerek erken önlem alınması gerektiğini savundu.

Rapor bilim kurgu konusu gibi gözüken kendi kendine karar alabilen robotlarla ilgili en kapsamlı araştırma oldu. Çin, ABD ve Rusya'nın insansız savaş teknolojileri konusunda girdiği yarışın gitgide kızışması bu alandaki adımların önceden tahmin edilenden hızlı atılmasına sebep oluyor.

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... ak-gelsin-

Re: Katil robotlara yasak gelsin

Gönderilme zamanı: 21 Kas 2012, 19:54
gönderen ney_bey
ortalık gerçekten kızışıyor, on sene sonra neler yapılabileceğini kestirmek gerçekten güç ve biz hala yerimizde sayıyoruz bizden bir cacık olmaz

Re: Katil robotlara yasak gelsin

Gönderilme zamanı: 21 Kas 2012, 20:09
gönderen velociraptor
ben ülke olarak 10 sene ömrümüz olduğuna bile inanmıyorum , başkanlık sistemi türkiyenin bölünmesinin ilk adımı , B.O .P projesini gizli kayıtlarında türkiye sınırları çoktaan çizilmiş