Google , Apple , Facebook ve Microsoftun açıklarını buldu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31216
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Google , Apple , Facebook ve Microsoftun açıklarını buldu

Mesaj gönderen velociraptor »

15 yaşındaki Cim Stordal’ın hobisi okuldan artan zamanlarda internet sitelerindeki kodlama hatalarını ve açıkları bulmak. Norveç’teki bir balık mağazasında çalışması da gereken Stordal’ın ünlü olmasını sağlayansa büyük firmaların sitelerindeki hataları yakalamış ve bundan ötürü ödüllendirilmiş olması.

Resim

Google’ın güvenlik konusunda seçtiği en iyilerden biri olan Stordal, Apple sitesindeki cross-site kod hatasını bulmuştu. Aynı zamanda Microsoft sitesinde bulduğu bir sorunu firmaya ilettiği için teşekkür kazanmıştı. Facebook sitesinde bulduğu sorundan sonraysa kendisine içinde 500$ yüklü olan özel tip White Hat Visa kredi kartı verildi. Facebook’daki XSS sorununu bularak 500$ kazanmış oldu.

Benzer sorunları Google, Microsoft ve Apple sitelerinde de bulan Stordal’ın açıklamasına göre hataları bulmanın en kolay olduğu sitelerden biri Apple.com. Diğer yandan Facebook sitesindeki hatayı bulmak için dört gün uğraşmış. Google için üç gün ve Apple için sadece beş dakika harcamış. Açıkları halka ilan etmeden firmalara iletmesi beğeni kazanıyor. 14 yaşından beri böyle bir hobisi var ve C++ ile programlama yapıyor. Şimdiki amacı mobil cihazlardaki açıkları bulmak.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla