Facebook’ta müzik paylaşana 50 bin lira ceza!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 30805
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Facebook’ta müzik paylaşana 50 bin lira ceza!

Mesaj gönderen velociraptor » 17 Eyl 2012, 21:04

Resim

Yeni gelen tasarı ile korsan mp3 indirenler cezalandırılacak. Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı'nda, internet ortamında müzik, film ve e-kitap paylaşanlara ağır yaptırım öngörülüyor. Korsan MP3 indirenler bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen "Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı" yürürlüğe girdikten sonra, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden müzik, film, e-kitap ve makale paylaşan kişiler cezalandırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı'nda değişiklik yapılmasını öngören taslağın 20 Eylül'de AB temsilcilerinin görüşüne sunulacağını ve ekimde TBMM gündemine getirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Bakan Günay, "İzinsiz müzik, film, e-kitap indirmenin ve paylaşmanın tabii ki karşılığı olacak" dedi.

Yeni düzenlemenin Fransa ve ABD'de iyi sonuçlar verdiğini söyleyen Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, düzenlemenin Adalet Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, meslek birlikleri tarafından oluşturulduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"En son 2004'te değişen kanunda önemli değişikliklere gidirildi. Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarıyla film, e- kitap, makale, müzik paylaşımında bulanan ya da bir kişinin paylaşımını alıp tekrar paylaşan kişiler ilk önce uyarılacak. Kişi üç kez uyarıldıktan sonra paylaşıma devam ediyorsa bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek. Türkiye'de en çok 18-24 yaşlarındaki kişiler internetten film, müzik paylaşımında bulunuyor. Veliler çocuklarının ne yaptıklarını bilmedikleri için uyarıda bulunamıyor. Bu nedenle amacımız insanları cezalandırmak değil bilinçlendirmek. Fransa'da sistem uygulandığında uyarılanların yüzde 95'i bir daha eser paylaşmamış.

Tasarı için yeni bir sistem de oluşturuldu. Meslek birliklerinin oluşturduğu veri tabanlarının bulunacağı sistemde, her bir eser içinde de özel bir kod olacak. Robot yazılım, bu kodlara sahip herhangi bir eserin başka bir bilgisayara gönderilmesi veya paylaşılmasını anında tespit edecek. Sistem internetten indirdiğiniz e-kitap ve filmi mail yolu ile paylaşımınız dahilinde devreye girecek ve paylaşan kişi ceza ödeyecek." diye konuştu.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
Ferrari
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 289
Kayıt: 24 Ara 2007, 22:47

Re: Facebook’ta müzik paylaşana 50 bin lira ceza!

Mesaj gönderen Ferrari » 22 Eyl 2012, 00:53

Ooov şet. Bilgi için teşekkür ederim abi. Bundan sonra dikkatli olmak gerek..

Kullanıcı avatarı
Ferrari
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 289
Kayıt: 24 Ara 2007, 22:47

Re: Facebook’ta müzik paylaşana 50 bin lira ceza!

Mesaj gönderen Ferrari » 11 Eki 2012, 00:20

Abi kimse paylaşmıyor tırsssss hehehe :D

Cevapla