Nokia, Skype'ı N800'e entegre etti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 261
Kayıt: 25 Mar 2006, 09:24
Konum: Istanbul

Nokia, Skype'ı N800'e entegre etti

Mesaj gönderen feyizz » 16 Tem 2007, 16:14

Resim

Internetten ücretsiz telefon görüsmesi sunan Skype'ı kablosuz ortama tasıyan Nokia, cep telefonu faturasındaki konusma ücretini garipseyecegimiz günlerin habercisi.Pazar payı açısından dünyanın 1 numaralı cep telefonu üreticisi olan Nokia, N800 internet tabletine Skype'ı entegre ederek uzun zamandır bahsedilen önemli bir degisimi somut olarak ortaya koydu.
İnternet üzerinden ücretsiz telefon görüsmesi yapmaya olanak tanıyan Skype'ı Wi-Fi üzerinden kablosuz iletisim için kullanmaya olanak tanıyan N800, cep telefonlarındaki konusma ücretlerini sorgulatmaya baslayacak. Nokia, var olan kullanıcılarının da Skype'ı indirmesini saglayacak düzenlemeleri yaptıgını da açıkladı.
Nokia ile Skype'ın sahibi eBay arasında, Skype servislerinin baska cihazlara da eklenmesi konusunda görüsmeler de sürüyor.

Dünyanın en büyük cep telefonu operatörünün attıgı bu adım, cep telefonufaturalarında görülen konusma bedelini daha göze batar hale getirecek. Bu yönde atılan adımlar, Türkiye'de Wi-Fi hizmetini veren Türk Telekom (TT) ile mobil operatörleri ses konusunda Cem Yılmaz reklamlarında görülenin ötesinde rakip hale getirecek.
Aynı zamanda Türk Telekom'un Wi-Fi'ı da, sabit hat olan ortamlardaki kullanıcıların konusma kanalları açısından sabit hatta rakip olacak. Masada internete baglı oturan adamın telefona kalkması ya da gümüs tepside gelen kablosuz telefon (DECT) ile görüsme lütfunda bulunması uzak bir olasılık olarak görünüyor. Bu durumda kalınını incesini bir kez daha düsünmek gerekecek.
Wi-Fi üzerinden kablosuz görüsme zaten birçok program kullanılarak yapılan bir isken bize bu kadar lafı ettiren, adıyla sanıyla bu is için konfigüre edilmis bir ürünün haber verilmesi. Üstelik bu anlattıklarımız, sadece son kullanıcıyı ilgilendiren bölümü.
Zaten mobil operatörler bir süredir telefon sirketi degil hizmet sirketi olduklarını ifade ederek, islerin degismekte oldugunun isaretini veriyorlar. Daha açık yazmak gerekirse, bu islerin gidisi ADSL'de oldugu gibi sabit bir ücret belirlenmesi ve kiraladıgınız bant genisligi ölçüsünde istediginiz her seyi sınırsız gerçeklestirmeniz olacak; kota seçenegi de belki bu sisteme tasınabilir. Buradan isteyen görüntülü/görüntüsüz görüsme yapacak isteyen mobil cihazlar veya tasınabilir billgisayarı ile yaptıklarını. Kullanılan data miktarı kadar ödeme de bir seçenek olarak sunulabilir.
Daha kurumsal tarafta ise, sistemlerin bu kadar içiçe girmesi ile yapılacak olan 3G ihalesi ile sonrasında gerçeklesecek WiMax ihalesinin baglantılı düsünülmesi geregi ortaya çıkıyor.
Mobil bir teknoloji olmayan hotspot'un kapsama alanından çıkıldıgında baglantının kopması nedeniyle 3G ve Wi-Fi'ı bagımsız düsünmek gerekirken, 50 km civarında kapsama alanlarını gündeme getiren Wi-Max ile bu fark açıkça ortadan kalkacak. Dolayısıyla bu iki teknoloji birbirine ciddi biçimde rakip olacak.
Sonuç olarak bir Skype deyip geçmemek lazım.Cevapla