Çalınan cep telefonunu başkasına yar etmeyin

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 261
Kayıt: 25 Mar 2006, 09:24
Konum: Istanbul

Çalınan cep telefonunu başkasına yar etmeyin

Mesaj gönderen feyizz » 16 Tem 2007, 16:02

Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu’nun 0 312 2322323 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak telefonunuzu ve hattınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece cihaza gelen “cihaz ÇALINTI’dır” mesajı ile kullanıma kapatılan telefonu baskasınında kullanmasına izin vermeyin.
Resim
Shot at 2007-07-16
Cihazı çalınan, yagmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dısında elinden çıkan kisilerin öncelikle cihazının elektronik haberlesme baglantısının kesilmesi için, telefonu kullanan hat sahibinin, Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi’ne cihazın imei numarasını ve hat bilgilerini dogru sekilde vermesi gerekir.

İhbar sırasında kisinin vermis oldugu bilgiler, dogrulanmak üzere ilgili GSM isletmecisine iletiliyor. Kisinin verdigi bilgilerin dogrulanması halinde cihaz haberlesmeyekapatılıyor. Bu dogrultuda kapatılan cihazlara, ilgili GSM isletmecisi tarafından “YASAL UYARI <imei> IMEI nolu cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz” içeriginde mesaj gönderiliyor.
Bilgi ve İhbar Merkezi’ne verilen bilgilerin dogrultusunda cihazın kullanıma kapatılması için cihazınızın beyaz listede (mevzuata uygun bir sekilde ithal edilerek veya yurt içinde üretilerek Kuruma bildirilen, basvuru süresi içinde kayıt altına alınan, haklı mazeret nedeniyle basvuru süresini geçiren cihazların kullanıcıları tarafından yapılan basvurular üzerine kayıt altına alınan cep telefonları) yer alması gerekir.
İhbarda bulunulduktan sonra cihaza ait IMEI numarası http://mcks.tk.gov.tr/node/19 adresinden sorgulandıgında “çalıntı ihbarı yapılmıs cihaz” olarak görünür. İhbar dogrulandıktan sonra yapılan sorgulamada ise söz konusu ifade “çalıntı cihaz” ibaresine dönüsür.
Telekomünikasyon Kurumu’nun Bilgi ve İhbar Merkezi, cihazın sadece elektronik haberlesme baglantısının kesilmesine veya açılmasına yetki sahibi olup, telefonları bulmak ve ilgili kisiye teslim etmek gibi görevleri bulunmuyor. Bunun için cihazı çalınan veya kaybolan kisinin ayrıca Cumhuriyet Bassavcılıgına dilekçeyle basvurması gerekiyor.
İhbarınızı ancak ihbarda bulundugunuz yöntem ile iptal edebilirsiniz. Örnegin, telefon ile alınmıs bir ihbar sonucu kapatılan cihaz; ihbarda bulunan kisinin araması ve kimlik bilgilerinin dogrulanması halinde haberlesmeye açılılır. Savcılık talimatı ile haberlesmeye kapatılmıs olan cihaz ise savcılık talimatı olmaksızın açılamaz.Cevapla