Asus yeni dizüstü bilgisayarı U3 ile GPS'i dize getiriyor..

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Asus yeni dizüstü bilgisayarı U3 ile GPS'i dize getiriyor..

Mesaj gönderen uçs » 15 Tem 2007, 02:01

Donanım dünyasındaki gelismelere paralel olarak dizüstü bilgisayarlar da hızla gelismeye ve farklı fonksiyonlar kazanmaya devam ediyorlar. Artan rekabet ve pazar kosullarının yarattıgı atmosfer geregi satıs rakamlarını arttırmanın farklı alternatifler sunmaktan geçtigini fark eden üreticiler, farklılık yaratacak yenilikçi yaklasımları üretim sürecine dahil etmeye çalısıyorlar. Tayvan merkezli lider donanım üreticilerinden biri olan Asus, yeni dizüstü bilgisayarı U3 ile tasınabilirlik, güçlü donanım özellikleri, tasarım ve bol aksesuar gibi olması gereken ana baslıkları tek bir model üzerinde toplamaya çalısmıs ve bunda da basarılı olmus gibi görünüyor.

Asus'un U3 modeli ile sundugu en dikkat çekici özellik hiç süphesiz GPS destegi. küresel yer/konum belirleme sistemi olarak ta bilinen GPS teknolojisi bir süredir cep telefonlarında da kullanılıyordu. Asus U3 modeli ile kullanıcılarına sundugu entegre GPS destegi sayesinde adres sorma derdine de son verebilir. Asus U3'ün sahip oldugu bir diger önemli teknoloji ise sahip oldugu çift grafik islemcisi. Kullanıcılar pil sorunu olmadıgı sırada dizüstü bilgisayar üzerinde bulunan DirectX 10 destekli GeForce 8400M GS ekran kartı ile yüksek 3D performansı elde edebilirken, pil sorunu ortaya çıktıgında anahtar yardımı ile entegre grafik islemciyi devreye sokarak pil ömrü uzatılabiliyor.

S-Video, USB, FireWire, Wireless açma-kapama, SD kart slotu, kulaklık, mikrofon girisleri

ExpressCard 54, harici ekran kartını açma-kapama anahtarı, 2xUSB portu, GPS anten portu, HDMI, eSata portu

13.3-inç'lik ekrana sahip olan Asus U3 üzerinde islemci olarak Intel'in yeni nesil Santa Rosa platformu için hazırladıgı 1.6GHz'lik L7500 veya daha hızlı bir modeli kullanılacak gibi görünüyor. Bilindigi gibi Intel'in L (Low Voltage) serisi islemcileri özellikle düsük güç tüketim degerleri ile uzun pil ömrü sunma konusunda hayli iddialılar. Yani Asus, kullanılan ekran boyutu ve islemci tercihi ile hem tasınılabilirlik hemde uzun pil ömrünü hedef belirlemis gibi görünüyor. Ekran kartı konusunda dedigimiz gibi, Sony'nin VAIO SZ modellerine benzer sekilde dahili ve harici iki ekran kartı kullanılmıs durumda.Kullanıcılar o anki ihtiyaçlarına göre seçim yapabiliyorlar

Harici ekran kartı veya entegre grafik islemciyi devreye sokabiliyorsunuz.

Asus U3 GPS destegi ile dikkatleri çekiyor.

Asus'un U3 ile sundukları bunlardan ibaret degil. 13.3-inç LED temelli ince ekranla birlikte gelen dizüstü bilgisayar sahip oldugu HDMI destegi ile de dikaktlerden kaçmıyor. Özellikle gelecegin standardı olacagına kesin gözüyle bakılan ve yüksek tanımlı ses ve görüntünün tek kablo üzerinden iletilmesini saglayan HDMI ara birimi ile dileyen kullanıcılar çalısmalarını daha büyük bir ekran üzerinde de devam ettirilebilirler.Tabi HDMI desteginin yanı sıra ExpressCard54, eSATA ve Firewire portlarının olması da genisleme imkanları açısından son derece önemli. Tasarım açısından baktıgımızda ise kullanılan piyano siyahı boya, gümüs renkli tus takımı ve siyah renkli deri kaplama ile Asus U3'ün son derece sık bir dizüstü bilgisayar oldugunu söyleyebilmek te mümkün.

Asus'un hazırlıkları devam eden yeni dizüsüstü bilgisayarının Eylül ayı içerisinde 2000$'dan baslayan fiyatları ile pazara giris yapacagı belirtiliyor.

ALINTIDIRCevapla