Tek Çekirdekli Amd Athlon64ler Üretimden Kalkıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 53 kez

Tek Çekirdekli Amd Athlon64ler Üretimden Kalkıyor

Mesaj gönderen Ensatech »

Resim

Yaklasık 3,5-4 yıldır aramızda olan AMD’nin tek çekirdekli Athlon64 islemcileri yolun sonuna geldi. Zira AMD bu islemcilerin üretimini sonlandırmayı planlıyor. AMD’ye rakibi Intel karsısındaki en mutlu günlerini yasatan ve performans anlamında firmayı zirveye tasıyan tek çekirdekli (tabi arkasından gelen X2 isemciler - C2D islemciler çıkana kadar) islemciler için son siparislerin içinde bulundugumuz yılın 3. çeyregi içerisinde alınması planlanıyor.

AMD’nin 65nm üretim teknolojisine sahip olan 3500+, 3800+ ve 4000+ islemciler için EOL süreci baslatılırken firma 90nm üretim teknolojisine sahip olan tek çekirdekli Athlıon64 islemcileri düsük miktarlarda da olsa bir süre daha piyasaya saglamaya devam edecek. Peki üretimi sonlanacak islemcilerin yerlerini AMD nasıl dolduracak gelin simdi bu konunun detaylarına bakalım.

AMD tek çekirdekli giris seviyesi islemci pazarına yönelik olarak ısıl güç tasarımı 45 watt olan 5 yeni Sempron islemci hazırladı. Firmanın hazırladıgı ve Eylül ayında piyasaya sunulması beklenen islemciler arasında LE-1300 (2.3GHz/512KB L2), LE-1250 (2.2GHz/512KB L2), LE-1200 (2.1GHz/512KB L2), LE-1100 (1.9GHz/256KB L2) ve LE-1150 (2.0GHz/256KB L2) modelleri yer alıyor. 45 watt’lık ısıl güç tasarımına (TDP) sahip olan islemciler ayrıca 65nm üretim teknolojisi ile üretilmekteler.

Peki AMD’nin tek çekirdekli islemcilere yönelik olarak gelecek planları arasında neler var simdi de hep birlikte bu planlara bir göz atalım. AMD gelecek yılın ilk yarısı içerisinde kod adı Spica olan çekirdege sahip, soket AM2+ formunda hazırlanan ve HyperTransport 3.0 destegine sahip olan tek çekirdekli islemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Alıntıdır