Turkcell'den İstanbul'a akıllı taksiler

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Turkcell'den İstanbul'a akıllı taksiler

Mesaj gönderen uçs » 19 Haz 2007, 02:30

Çok yakında İstanbul trafigine Turkcell destegiyle akıllı taksiler geliyor.


Turkcell'in is ortaklarından teknoloji sirketi Teknobil ile birlikte gelistirdigi proje kapsamında çok yakında İstanbul trafiginde Akıllı Taksiler yolcu tasımaya baslayacak.

Turkcell'in sagladıgı GSM/GPRS altyapısı ve taksiler için özel gelistirilen Akıllı Taksi uygulaması sayesinde İstanbul halkı daha güvenli, rahat ve yüksek kalitede taksi hizmeti alacak; taksicinin can güvenligi korunacak ve ileriki fazlarda taksicilerin müsteri bulmak için bos olarak trafikte seyretmeleri önlenecek.

Akıllı Taksi'nin pilot uygulamasının ilk etapta İstanbul'da 30 taksi duragında 200 taksi için hayata geçirilmesi ve hızla yaygınlastırılmaya baslanması planlanıyor.

İmdat Çagrı Merkezi

Akıllı taksiler için olusturulacak İmdat Çagrı Merkezi sayesinde takside herhangi bir acil durum oldugunda taksi soförü alarm dügmesine basarak İmdat Çagrı Merkezi'nin taksiyi yakın takibe almasını saglayacak. İmdat Çagrı Merkezi'ndeki operatör, casus dinleme sistemini devreye sokarak taksinin içini dinleyebilecek ve gerekli görüldügü takdirde polisin devreye girerek aracı takibe almasını koordine edebilecek.

Projenin ilerleyen asamalarında Akıllı Taksi Çagrı Merkezi'ne tahsis edilen özel numarayı arayan müsterilerin bulundukları yere en yakın taksinin gönderilmesi planlanıyor. Çagrı sistemine abone olan müsteriler taksi isteklerini SMS göndererek ya da e-posta atarak da bildirebilecek. Müsteriye her taksi çagırma için verilen rezervasyon kodu ve gelecek taksinin plaka bilgisi sayesinde güvenli seyahat saglanacak.

Trafik yogunlugu ve yakıt tasarrufu

Çagrı Merkezi devreye girdikten sonra Akıllı Taksi sistemi sayesinde taksilerin yolcu bulmak için trafikte bos bir sekilde seyretmelerine gerek kalmayacak ve bu yolla hem İstanbul trafiginin rahatlaması hem de yakıt tasarrufu saglanacak.

Akıllı Taksi sistemine dahil edilecek navigasyon cihazı yol durumu hakkında taksicileri bilgilendirecek, taksicilerin can güvenliginin saglanması kolaylasacak ve vatandaslara en yakın taksiyi yönlendirmek mümkün olabilecek.

Müsterilerinin hayatını zenginlestiren ve kolaylastıran teknolojiler üreten Turkcell destegiyle Akıllı Taksiler İstanbul trafiginde konforlu ve güvenli ulasım saglayacak.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 19 Haz 2007, 02:32

Bu Turkcell'in de maasallah el atmadıgı sey kalmadı.Her yere , her seye el attı.Tabiki kırıyo paraları adam.
Resim

Cevapla