Hewlett-Packard İngiliz yazılım şirketi Autonomy’yi alıyor!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Hewlett-Packard İngiliz yazılım şirketi Autonomy’yi alıyor!

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 20 Ağu 2011, 08:55

Resim

Google’in geçtiğimiz günlerde 12.5 milyar dolara Motorola Mobility’i satın almasından sonra bir satın alma haberi daha geldi. ABD’li bilgisayar şirketi Hewlett-Packard (HP), İngiliz yazılım şirketi Autonomy’i 11.7 milyar dolara satın alıyor.

Gelirleri bakımından dünyanın en büyük teknoloji şirketi HP, Cambridge merkezli Autonomy’i satın almak için 11,7 milyar dolarlık teklif verdiğini açıkladı. Autonomy şirketi yönetim kurulu teklifi kabul etti.

Autonomy’e kapanış fiyatının yüzde 64 üzerinde fiyat veren HP’nin, 11,7 milyar dolarlık teklifi Autonomy şirketinin yıllık 870 milyon dolarlık gelirinin neredeyse 11 katı ve HP’nin şu andaki piyasa değerinin altıda biri seviyesinde bulunuyor.

Tüketici elektroniği profilini azaltması nedeniyle iş yazılım ürünleri alanına yoğunlaşan HP’nin, tüketiciler için cihazlar üretmek yerine hükümet kuruluşları ve iş dünyasına hizmet ve ürün satmaya odaklanacağı belirtiliyor. HP’nin, Autonomy şirketini satın alarak, rakipleri IBM, Oracle ve Cisco Siystems gibi ticaret sektöründe cazibesini artırması bekleniyor.

Autonomy’nin Üst Yöneticisi (CEO) Mike Lynch, HP’nin satın alma sürecinin tamamlanmasından sonra da şirketteki bu görevini sürdürecek. HP’nin Autonomy’i satın alma sürecinin yıl sonunda tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Autonomy, 2 bin 700 kişiye istihdam sağlıyor.

HP, 13 ay önce de akıllı telefon üreticisi Palm’ı 1,8 milyar dolara satın almıştı.

Daha önce akıllı telefon ve tablet bilgisayar üretimini durdurma planları olduğunu açıklayan HP’nin, akıllı telefon ve tablet bilgisayarları üretimini kapsayan Kişisel Sistemler Bölümü, 41 milyar dolarlık cirosuna rağmen sadece yüzde 13 karlılık ile HP’nin en düşük kar marjına sahip bölümünü oluşturuyor.

HP ayrıca, bu yıl için gelir tahminini 130 milyar ila 129 milyar dolar aralığından 127,2 milyar ila 127,6 milyar dolar aralığına, hisse başına kar tahminini ise 4,27 dolardan 3,59 ila 3,70 dolar aralığına çekti.

alıntıdır.Cevapla