Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot yeni tasarımı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot yeni tasarımı

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 20 Ağu 2011, 08:50

Resim

Ubuntu’nun yeni Unity arabirim şekilleniyor.

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot Ekim ayında geliyor! Peki yanında hangi yenilikleri getirecek?

Canonical’ın kurucusu Mark Shuttleworth’un “Kullanıcıyı öne çıkarmak” olarak nitelediği Unity arabirimi, Ubuntu kullanıcıların çoğunluğunun tepkisine uğramıştı. Linux’a yeni başlayanlar için akıllı telefon gibi olan arabirimi belki ilgi çekse de, eski kullanıcıları hiç memnun edememişti. Peki bu Ekim ayında gelecek yeni Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot’ta değişecek mi?

Geçtiğimiz salı gönderdiği blog yazısında yeni Unity’nin nasıl değişeceğini açıklayan Shuttleworth bir ekran görüntüsünü de ihmal etmedi.

görününtü:

Resim


Yeni arabirim neler getirecek?

1. Yerlerim yerine Scopes (Kapsamlar) ve Lensler

Şu anda Unity kullananlar, Yerlerim konseptine alışık ama yeni sürümde Kapsamlar ve Lensler olacak.

Kapsamlar, bir arama için kategorilere ayrılabilen çevrimiçi veya dışı veri kaynaklarına verilen isim. Lensler ise Kapsamlardan gelen verileri göstermenin değişik yolları olarak tanımlıyor Shuttleworth.

Kapsamlar için bir çok filtreleme kullanılabilecek örneğin 5 yıldızlı uygulamaları Ubuntu Yazılım Merkezi’nde aramak ve kategorilemek gibi…

2. Panel değişiklikleri

Unity panelindeki sol üst köşe artık her zaman o an önde açık olan pencereyi kapatmak için kullanılacak. Akıllı telefonlardaki tek tuşlar gibi… Shuttleworth, deneyimlerimiz kullanıcıların pencerenin kapatma düğmelerindense panelde bir yerlere basmayı tercih ettiklerini gösterdi diyor.

3. Estetik

İçerik yeni Unity’de biraz daha soluk ama holografik efektlerle temsil edilecek. Gerçek zamanlı bulanıklaşma efekti ve kullanıcının seçtiği duvarkağıdına uyum sağlayan paleti olan arabirim geliyor. 2D ve 3D efektlerle Shuttleworth “Bilgisayarınızdaki tüm donanımın hakkını vermek istiyoruz ama tabi düşük donanımlı bilgisayarları unutmadan” diye ekliyor.

4. 2D ve 3D

QML tabanlı Unity 2D ve GL tabanlı Unity 3D şimdi çok daha fazla ortak kod içerecek. Bir çok tasarımın ilham kaynağını da oyunların arabirimleri olarak itiraf ediyor Shuttleworth. Böylelikle bu sistemi çalıştırabilecek cihazlar “ARM ve Atom’dan, GPU beygir gücüne sahip CAD istasyonlarına kadar çeşitlendirilebiliyor.

alıntıdır.Cevapla