korsan raporu!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

korsan raporu!

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 13 Ağu 2011, 10:58

Resim

Torrent’ten korsan içerik indirmek, farklı ülkelerde oldukça farklı sonuçlanabiliyor. TorrentFreak’e göre sadece geçen sene açılan toplu davalarda 200.000′i aşan ABD’li kullanıcı, korsan indirme iddialarıyla davalarla karşı karşıya kaldı.

Dava açılan kullanıcıların büyük çoğunluğu BitTorrent kullanıcılarından oluşurken, eD2k ağından dosya indirenlerin sayısı 1.000′lerde seyrediyor. Yıl içinde birçok davanın reddedilmesi veya sonuçlanması ile riskte olan kullanıcı sayısı 145.417′ye düştü.

Bazı firmaların dosya paylaşan kullanıcıları para ödemeye zorlamak için zorba taktiklere başvurduğu da biliniyor. Örneğin ACS:Law adındaki firma, kullanıcılara binlerce mektup göndererek müzik firmalarına toplu para ödenmesini sağlamaya çalışıyordu.

En çok bu filmi indirenlerin başı dertte

Davaların çoğunun konusunu ise The Hurt Locker adındaki ünlü sinema filmi oluşturuyor. Zira Mayıs ayında 24.583 BitTorrent kullanıcısı, bu filmi indirmekle suçlanmıştı.

Bunun yanında, TorrentFreak, davalı olan kişilerin çoğunun aslında korsan indirme yapan kişi olmadığını iddia ediyor.

TorrentFreak’e göre bu davalar, telif hakkı sahipleri, takip etme şirketleri ve avukatlar için çok kazançlı olabilir. Siteye göre kişi başına ortalama 2.500 dolarlık bir ceza, çeyrek milyar dolarlık bir gelir ortaya çıkarabilir.

alıntıdır.Cevapla