İran 'siber polis' ordusu kurdu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

İran 'siber polis' ordusu kurdu

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 25 Oca 2011, 20:29

Resim


Muhalifler üzerinde baskının sürdüğü İran’da siber âlemi denetleyecek yeni polis birimi oluşturuldu. Siber polis, İran’ın nükleer programını hedef alan Stuxnet gibi virüs saldırılarına karşı da önlemler geliştirecek.

İran rejimi, “ayaklanma çıkarmak” için kullanıldığını öne sürdüğü sosyal medya araçlarını ve interneti yakın takibe almak amacıyla “siber polis” birimi kurdu.

İran Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem, ilk siber polis timinin başkent Tahran’da pazar günü göreve başladığını açıkladı. Ülke genelindeki polis karakollarındaki siber polis birimlerinin de bir yıl içerisinde faaliyete geçeceği bildirildi.

‘İstihbarata karşı koyma' gerekçesi

Siber polis biriminin görevleri, internet suçlarıyla mücadele etmek, sosyal medya araçlarında ayaklanma ve istihbarat çalışmalarını engellemek, rejim karşıtlarının faaliyetlerine karşı koymak olarak açıklandı. İran Emniyet Müdürü, rejim karşıtlarının sosyal medya araçlarıyla örgütlendiklerini, yabancı istihbarat kuruluşlarıyla temasa geçtiklerini ve isyan çıkardıklarını öne sürdü.

Muhalefetin tek özgürlük alanı

Çok sayıda muhalif ismin siyasi görüşleri nedeniyle tutuklu bulunduğu ve baskıya maruz kaldığı İran'da internet muhalefetin en önemli özgürlük alanıydı. 2009 yılındaki tartışmalı seçimlerin ardından İranlı muhalifler Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarıyla örgütlenip, gösteriler düzenlemiş, seslerini tüm dünyaya duyurmuştu.

Siber saldırılarla mücadele

İran, yeni siber polis birimiyle, interneti kontrol altında tutarken, nükleer programına karşı yurtdışından gelen siber saldırılara karşı da önlemler geliştirmeyi planlıyor.

İsrail ve Amerikan istihbarat servislerinin, İran'ın nükleer programını sabote etmek amacıyla geliştirdikleri belirtilen''Stuxnet'' adlı bilgisayar virüsü, geçtiğimiz aylarda Tahran'ın başını ağrıtmıştı.

İran'ın nükleer başmüzakerecisi Said Celili, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum üreten santrifüjlerini geçen kasım ayında etkileyen siber saldırıya ABD'nin karıştığını belirtmiş, ancak Stuxnet saldırısının medyadaki haberlerin aksine fazla zarar vermediğini söylemişti.Cevapla