Kimlikte çığır açacak uygulama

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Kimlikte çığır açacak uygulama

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 25 Oca 2011, 20:27

Resim


Meksika, kimlikler için iris taraması kullanmaya başlayan ilk ülke olacak.

Vatandaşların kimlik belgelerinde, göz taraması, parmak izleri, bir fotoğraf ve imza yer alacak. Kimliklerin böylece yüzde 99 güvenilir olması sağlanacak.

Meksika İçişleri Bakanlığı yetkilisi Felipe Zamora perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada yeni kimliklerle ilgili olarak, "Yasal, teknik ve finansal koşullar sürecin başlatılması için hazır" diye konuştu. Uygulamanın pazartesi başlaması bekleniyor.

Yeni kimlikleri eleştirenler de var. Aralarında Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'nun da bulunduğu gruplar, kişisel verilerin bu şekilde toplanmasının bireysel hakları ihlal edeceği endişesini dile getirdi.

Yeni kimlik belgesi uygulaması kademe kademe yürürlüğe konulacak. İlk iki yıllık aşamada yaklaşık 28 milyon reşit olmayan Meksika vatandaşı bu kimlikleri kullanmaya başlayacak. Maliyetin 25 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Yetişkinler kimlikleri, 2013'ten itibaren taşımaya başlayacak.

Göz tarama sistemleri artan bir şekilde havaalanlarında, belli alanlara giriş çıkışlarda, cezaevlerinde kullanılıyor. Başka ülkelerin de Meksika'nın ardından göz taramalı yeni kimliklere geçebileceği belirtiliyor.Cevapla