Bilimin son keşfi...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Bilimin son keşfi...

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 25 Oca 2011, 20:06

Resim


Bir ürünü almaya ilk gidenlerden misiniz?

Adınızın ilk harfinin ne olduğu, sizin hakkınızda çok ilginç bir detayı da ortaya çıkartıyormuş...

Yıllardır çıkan bir ürünü ilk alıp denemek isteyen, modayı yerinde ve zamanında takip eden bir insan mı oldunuz? Aslında nedenini tam olarak anlayamadığınız bu içgüdünün sebebini araştırmacılar buldu(!).

Tüketici Araştırmacıları'nın yaptığı geniş çaplı bir araştırmaya göre; soyadı, alfabenin son harfleriyle başlayanlar yeni çıkan ürünleri hemen satın almak istiyor. Özellikle alfabenin ne kadar sonuna doğru gidilerse ilk olma isteği de o kadar artıyor. Yani çok para harcadığınızı düşünüyor ama yine de iPhone 4'ü çıktığı gün almadan yapamıyorsanız suç, soyadınızı "Yurt, Zaferoğlu ya da Züğürt" koyan dedelerinizden başkası değil.

Araştırmacılar bu çılgın tespiti ise; bazı insanların normal hayatta özellikle de akademik hayatta, soyadlarının baş harflerinden dolayı hep listelerin sonunda yer almalarına bağlıyor. Bu yüzden liste olmayan herhangi bir yerde bu kişiler ilk olmak istiyor. Alfabenin ilk harflerini soyadlarında taşıyanların ise, ilk olma gibi bir duyguları genelde bulunmuyor. Araştırmanın evlenen bayanlarda kızlık soyadlarına göre yapıldığını da belirtelim.

Tabii yurt dışında çoğu listede, soyadı isimden önce kullanılsa da, ülkemizde genellikle ilk adlarımız kullanılıyor. Bu yüzden bu testi aCevapla