Facebook’ta ‘sanal tecavüze’ 6 yıl hapis

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Facebook’ta ‘sanal tecavüze’ 6 yıl hapis

Mesaj gönderen %TuNcAy% »

Resim


Sosyal paylaşım sitesinde kadınların hesap şifrelerini kıran, çıplak fotoğraflarını kullanarak şantaj yapan bilgisayar korsanı 6 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. İşte zanlının itirafları ve almanız gereken önlemler:

23 yaşındaki bilgisayar korsanı George Bronk’u savcılığa şikâyet eden kurbanlardan biri yaşadıklarını “Sanal bir tecavüz gibiydi” sözleriyle anlattı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşanan ve en az 40 kadının mağdur olduğu olay, tüm dünyada Facebook kullanıcılarının karşı karşı olduğu riskleri tekrar gündeme getirdi.

Facebook üzerinden kişisel bilgilerini ele geçirdiği kadın kullanıcıların e-postalarına ve bilgisayarlarına giren, çıplak fotoğraflarını elde eden ve şantaj yapan bilgisayar korsanının itirafları, tüm Facebook kullanıcılarının alması gereken en temel önlemleri ortaya koyuyor.

Tanımadığınız kişiyi arkadaş eklemeyin

Suçunu itiraf eden George Bronk, öncelikle Facebook’ta çok sayıda arkadaşı olan, çoğu zaman yakından tanımadığı kişilerin arkadaşlık önerilerini de geri çevirmeyen kadınları hedef aldığını anlattı.

Arkadaş olduğu Facebook’taki kadın kullanıcıların profillerini, duvar yazılarını ve yazışmalarını “bilgi toplamak” amacıyla kullanan bilgisayar korsanı, daha sonra bu bilgileri e-posta şifrelerini kırmak için kullandığını aktardı.

Asla kullanmamanız gereken şifreler

Bilgisayar korsanının en fazla kullandığı veriler, pek çok internet kullanıcısının şifre olarak tercih ettiği, doğum tarihi ya da yılı, çocuklarının isimleri ya da annelerinin evlenmeden önceki soyadı.

23 yaşındaki zanlının e-posta şifrelerini çok kolaylıkla kırmasını sağlayan bir başka yol is e-posta hizmeti veren firmaların şifresini unutanlar için tanıdığı “şifre yenileme” seçeneği. Burada şifresini unutanlar için, “okuduğunuz okul, köpeğinizin ismi” gibi soru seçenekleri bulunuyor.

Bilgisayar korsanı, kurbanlarının e-posta adreslerini, bu gibi bilgilerini Facebook sayfaları üzerinden öğrenip, kolaylıkla kırdığını anlattı.

Zanlı, e-posta şifrelerini ele geçirdiği kurbanlarının yazışmalarını, fotoğraf ve belgelerini inceliyor, elde ettiği bilgileri ve fotoğrafları başkalarına ve arkadaşlarına dağıtacağı tehdidiyle şantaj amacıyla kullanıyordu.

“Sanal tecavüz gibiydi”

Savcıya ifade veren zanlı, e-posta adresini ele geçirdiği kurbanından şantaj karşılığı başka çıplak fotoğraflarını aldığını itiraf etti. Adı açıklanmayan kadın, savcıya yaptığı açıklamada, “Yaşadıklarım sanal bir tecavüz gibiydi” dedi.

Zanlının en az 7 suç işlediği somut olarak kanıtlarken, dava sürecinde 6 yıla kadir hapis cezası alabileceği kaydedildi.

23 yaşındaki zanlının bilgisayarına el koyan polis, 172 e-posta adresinin kırılmış olduğunu, bu yolla çok sayıda çıplak ve pornografik fotoğrafın kaydedildiğini saptığı. Olayda en az 40 kadının mağdur olduğu, bunların ABD'nin 17 farklı eyaletinde ve İngiltere'de yaşadıkları belirtildi.

Zanlı, 10 Mart'ta hakim karşısına çıkarılacak.

Cevapla