Çivisi bile yok ama yüzyıllardır ayakta

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Çivisi bile yok ama yüzyıllardır ayakta

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 10 Oca 2011, 21:48

Resim


Kastamonu merkeze bağlı Kasaba köyünde 14'üncü yüzyılda çivi kullanılmadan ''bindirme'' tekniğiyle yapılan ve yangın olasılığına karşı elektriğin kullanılmadığı Mahmut Bey Camii, başta Japonlar olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden turist çekiyor.

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen, Kastamonu Daday Karayolunun 18'inci kilometresindeki Kasaba köyünde yer alan Mahmutbey Camii, kendisine has ahşap mimarisiyle dikkat çekiyor.

14'üncü yüzyılda Candaroğlu Beyliğinden Adil Bey'in oğlu Emir Mahmut Bey tarafından yaptırılan dış cephesi moloz yığma taştan, içi ise ahşap el işçiliğiyle yapılan tarihi cami, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Çivi kullanılmadan, bindirme tekniğiyle yapılan tarihi camideki ahşap oymalar, görenleri adeta büyülüyor. Kastamonu ormanlarında yetişen bitkilerden elde edilen kök boyaları kullanılarak caminin direk ve tavanlarına yapılan motifler, tarihi yapıya ayrı bir değer katıyor.

Tarihi camide, olası bir yangına sebebiyet vermemek için elektrik kullanılmıyor. 24 saat özel güvenlik görevlileriyle korunan camide ısınma sistemi de bulunmuyor. Caminin aydınlatması, 12 adet küçük penceresinden sağlanıyor.

Dünyanın sayılı ahşap işçiliği eserleri arasında gösterilen Mahmut Bey Camii'nin ahşap işlemeli sanat eseri kapısı, tarihi eser kaçakçıları tarafından 1997 yılında çalındı. İnterpol tarafından aranan kapı, yurt dışına çıkarılamadan Manisa İstiklal İlkokulu bahçesinde terk edilmiş halde bulunmuştu.

Tarihi kapı, tekrar çalınma riskine karşı Kastamonu Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi'nde sergilenirken, şu anda camide kullanılan kapı ise, Kastamonulu ünlü ahşap oymacısı Hikmet Değirmenci tarafından aslına uygun olarak yeniden yapıldı.

-650 YILLIK DEPREM KOLONLARI SAPASAĞLAM -

Caminin inşaatı sırasında yapılan ''DDeprem kolonları'' aradan geçen yıllara rağmen hala 360 derece dönebiliyor. Mihrabın yanında yer alan kolonların hala dönebiliyor olması, tarihi caminin temelinde bir kaymanın, olmadığının göstergesi.

-TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ TARİHİ ESERLERİNDEN BİRİ-

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1366 yılında Candaroğulları Beyliği'nden Adil Bey'in oğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılan caminin Türkiye'nin önemli tarihi eserlerinden biri olduğunu söyledi.

Caminin dışının taştan. içinin ise ahşaptan çivi kullanılmadan yapıldığını anlatan Yücebıyık, ''İçi ahşap bindirme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Kalem işleri açısından hem ilimizin hem de Türkiye'nin önemli eserlerinden birisidir. Hem emniyet tedbiri olarak ve hem de yapının orjinalliğini korumak adına bugüne kadar elektrik tesisatı yapılmadı'' dedi.

Yücebıyık, tarihi Mahmut Bey Camii'nin 2005 yılına kadar Kasaba köyü tüzel kişiliğine ait olduğunu dile getirerek, ''Vakıf eseri olması nedeniyle 2006 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devredildi. 2006 yılında projesi yapıldı. 2007 yılında restorasyonu yapıldı. Restorasyon çalışmaları sırasında kalem işlerine hiç dokunulmadı. Mevcut taş minarenin camiye zarar vermesi nedeniyle caminin güvenliği için yıkılarak yerine ahşap minare yapıldı'' diye konuştu.

Yücebıyık, başta Japonlar olmak üzere, İngiliz ve Alman turistlerin yoğun olarak camiyi ziyaret ettiğini söyledi.Cevapla