Yunan bilimadamları Türkiye'ye göç ediyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Yunan bilimadamları Türkiye'ye göç ediyor

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 09 Oca 2011, 21:26

Resim


Yunanistan'dan bilim adamlarının ve üniversite hocalarının, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle çalışmak için Türkiye'ye "göç ettikleri" belirtildi.

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, "Yunanistan'daki çalışma koşullarından hayal kırıklığına uğrayarak kariyerlerini sürdürebilmek için Türkiye'ye giden üniversite hocalarının ve araştırmacıların, Türkiye'deki koşullardan en iyi sözlerle bahsettiklerini" yazdı.

Kathimerini, akademisyenlerle birlikte üniversite mezunlarının da yüksek lisans için Türkiye'yi seçtiklerini belirttiği haberinde, "Türkiye'de Yunan göçmenler artık bir gerçek. Yüksek düzeyde eğitimli uzman personel ve araştırmacılar, Yunan eğitim sistemini terk ederek, bugüne kadar bir göç hedefi olarak değil askeri bir tehdit olarak gördüğümüz bir ülkeye gidiyorlar" ifadelerine yer verdi.

Gazete, "Türkiye'deki yüksek öğrenim alanında daha iyi koşulların bulunmasının ve kütüphanelerin daha zengin olmasının Yunanlı eğitimci ve araştırmacıları cezbeden en önemli unsurlar olduğunu" belirttiği haberinde, Bilkent ve Boğaziçi üniversitelerinin Yunanlıların Türkiye'deki tercihlerinin başında geldiğini yazdı.Cevapla