Dünya'daki her şeyi gösteren simülatör!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Dünya'daki her şeyi gösteren simülatör!

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 09 Oca 2011, 21:08

Resim


Dünya'da olan biten her şeyi ama her şeyi gösteren bir simülatör mümkün mü?

Dünya üzerinde yaşanan her şeyi bir bilgisayar programı üzerinde, simülasyon halinde görmek ister miydiniz? İsviçre Federeal Teknoloji Enstitüsü bunu gerçeğe dönüştürmenin peşinde. Ayrıca her şeyi derken hiç de abartmıyoruz.

Yaşayan Dünya Simülatörü adı altındaki proje, hastalıkların yayılmasını, yolların birleşimini, uluslararası finansal bağları, hava durumlarını, savaşları.. her şeyi gösterebilecek. Bunu yapmak içinse bilim adamları, öncelikle bu programa devasa büyüklükte veriler yükleyecek. Bu verilerin hesaplanmasını ise süper bilgisayarlar sağlayacak. Mühendislerin, bilim adamlarının oluşturduğu bir ekip bu verilerin Dünya'da olup bitenlere yakın bir şekilde modelliycek. Daha sonra yapılması gereken ise bu simülatörün, verilerin ve modellerin ne anlama geldiğini anlaması. Araştırmacılar süper bilgisayarların bunları zamanla yapabileceğini söylüyor.

Projenin başındaki isim Dr. Dirk Helbing, Yaşayan Dünya Simülatörü'nde kullanılan teknolojinin yalnızca önümüzde 10 yıl içinde ortaya çıkabileceğini söylüyor. Bu da böyle bir simülatör için biraz daha beklememiz anlamına geliyor.Cevapla