Dizüstünüzde HD seyredin!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dizüstünüzde HD seyredin!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Dizüstünüzde HD videoları sorunsuz seyredin!

Dizüstünüz yüksek çözürlüklü videolarda takılıyor mu? O halde bu ipuçlarını mutlaka deneyin!

Yüksek çözünürlüklü videolar giderek standart halini alıyor. Farklı modellerde Blu-Ray sürücüleri mevcut, ancak bu sürücülere sahip olmayan kullanıcılar da yüksek çözünürlüklü videoları internetten kolaylıkla satın alabiliyorlar veya indirebiliyorlar.

Blu-Ray gibi yüksek çözürlüklü videolardaki tek sorun ise bu videoların dizüstü bilgisayarlarda yüksek bir işlem yükü oluşturması. Optimal ayarlara sahip olmayan bir dizüstü videoda takılmalara ve çeşitli hatalara neden olabilir.

Bu tür sorunlar yaşıyorsanız ve kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız adımları deneyin.

İşlemci kullanan programları kapatın

Blu-Ray veya herhangi bir yüksek çözürlüklü videoyu oynatmak yüksek derecede işlemci gücü gerektirir. Videoyu oynatırken işlemci gereksinimi yüksek olan başka bir programın çalışması ise videoda takılmalara neden olabilir.

En son grafik sürücülerini indirin

Günümüzdeki modern dizüstülerde bulunan grafik işlemciler, yüksek çözünürlüklü videoları oynatırken işlemciye yardımda bulunarak yükünü hafifletebiliyor. Bu işlem, GPU hızlandırması olarak biliniyor. Ancak GPU hızlandırmasının çalışması için uygun sürücüleri yüklemiş olmanız gerekiyor. En büyük üç grafik donanımı üreticisi olan Intel, Nvidia ve AMD/ATI'nın sürücülerini yükleyerek grafik işlemcinizin başarımını artırabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınız üç seneden eskiyse GPU video hızlandırmasını muhtemelen desteklemiyordur.

Güç yönetimi ayarlarını gözden geçirin

Dizüstü bilgisayarların performansı güç ayarlarına göre oldukça farklılık gösterebiliyor. Normalde dizüstünüzü şebeke elektriğinden çalıştırdığınızda en yüksek güçte çalışması gerekir, ancak bu bazen ayarlar tarafından sınırlanmış olabiliyor.

Güç yönetimi ayarlarınızı gözden geçirmek için Denetim masasını açın ve Güç seçenekleri başlığını bulun. Görev çubuğundaki pil simgesine tıklayarak da Güç yönetimine ulaşabilirsiniz.

Güç ayarlarınız Yüksek performans olarak ayarlanmamışsa ve videolarda sorun yaşıyorsanız, bu ayarı Yüksek performans olarak değiştirin.

ALINTIDIR
Sor,Çünkü SORDUM dasın..
Cevapla