"Süper-Dünya" ilk kez incelendi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

"Süper-Dünya" ilk kez incelendi

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Güneş Sistemi'nin dışında "süper-Dünya" boyutunda bir dış gezegenin atmosferi ilk kez incelendi.

Bilim insanları ilk kez, Güneş Sistemi'nin dışında "süper-Dünya" boyutunda bir dış gezegenin atmosferini incelediler.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmada, atmosferi incelenen, Güneş Sistemi'nden 42 ışık yılı (1 ışık yılı: 9,5 trilyon km) uzaklıkta ve 2009 yılında keşfedilen dış gezegen GJ1214b'nin Dünya'nın 2,6 katı çapı ve 6,5 katı kütlesi bulunduğu, Dünya ile Jüpiter veya Satürn gibi gaz devleri arasında "süper-Dünya" kategorisinde olduğu belirtildi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Jacob Bean, ilk kez süper-Dünya boyutlarında bir dış gezegenin atmosferini analiz ettiklerini belirterek, bu gökcisimlerinin tanımlanmasında önemli bir aşamaya geldiklerini söyledi.

GJ1214b yıldızına yakın olsa bile yaşamın ortaya çıkmasına uygun koşulları sunması için çok sıcak olduğunu kaydeden Bean, yaşanabilir gezegenleri keşfetmek için geliştirilen analiz teknikleriyle, 10 yıl içinde böyle bir gezegeni bulmayı hedeflediklerini belirtti.

Şimdiye dek keşfedilen 504 dış gezegenin büyük bölümü Jüpiter boyutlarında veya daha da büyük. Bilim insanlarının geliştirdiği yeni tespit yöntemi sayesinde, aralarında GJ1214b'nin bulunduğu Dünya'ya daha yakın boyutlarda daha küçük dış gezegenler keşfedilebiliyor.

Güneş'ten daha soğuk küçük bir yıldızın yörüngesinde sadece 1,4 Dünya gününde dönen bu dış gezegen, 38 saatte yıldızının etrafındaki dönüşünü tamamlıyor. Yıldızın ışınları gezegenin atmosferine giriyor ve atmosfer yapısını tanımaya uygun hale getiriyor.

Jacob Bean'in ekibi, kızılötesi dalga boyu sadece 1 mikron olan bu ışığı analiz etmek için Şili'deki Avrupa Güney Yarıküre Gözlemevi'nin (Eso) Very Large Telescope'unu (VLT) kullandı.

Dış gezegenin üst katmanlarında hiçbir hidrojen tespit edilememesinden ötürü, kayalık bir çekirdeği ve kalın bir hidrojen katmanına sahip bir "mini-Neptün"e benzemesi olasılığı, önceki tahminlerin tersine bulunmuyor. Bu dış gezegenin atmosferinin çok bulutlu atmosferinin su buharı açısından zengin olduğu tahmin ediliyor.

Bilim insanları, bu dış gezegenin atmosferinin bileşenlerini tam olarak tespit edemeseler de, bu kadar uzakta bir gezegen için seçenekleri sınırlayabilmenin de heyecan verici olduğunu düşünüyorlar.

Hubble uzay teleskobuyla daha uzun dalga boyunda yapılacak gözlemlerin bu dış gezegenin atmosferi hakkında daha çok bilgi sağlayabileceği belirtiliyor.

ÇEVRELERİNDE TRİLYONLARCA GEZEGEN VAR

Öte yandan Astronomlar, kızıl cüce yıldızların bilinenden çok fazla olduğunu, toplam yıldızların yüzde 80'ini oluşturuyor olabileceğini düşünüyor.

Evrendeki yıldız sayısının da, daha önce sanılandan üç kat fazla olabileceğini ortaya çıkaran bir araştırma, eliptik galaksilerden gelen ışınlar incelenerek yapıldı. Bu araştırma sonucunda, galaksilerin küçük, soğuk yıldızlar olan kızıl cücelerle dolu olduğunu gösterdi.

Araştırmayı yapan ekibin başkanı, ABD'nin Yale Üniversitesi'nden Pieter van Dokkum, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, ''bu yıldızların çevresinde dönen, muhtemelen trilyonlarca dünya var. İnsanların bu tip yıldızlarla ilgilenmesinin nedenlerinden biri de bu'' dedi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada ayrıca, galaksilerde, şimdiye kadar düşünülenden daha fazla karanlık madde olduğu da anlaşıldı.

Galaksilerin merkezinde, büyük miktarlarda, görülemeyen madde olduğunun zaten bilindiğini ifade eden Dokkum, ''şimdiye kadar bilmediğimiz şey ise bunun, hakkında fazla bir şey bilmediğimiz karanlık madde mi, yoksa yıldız kitleleri mi olduğuydu'' dedi.

Araştırmaya katılan, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Charlie Conroy da, ''bugüne kadar diğer galaksilerin de bizim Samanyolu galaksimize benzediğini düşünürdük, fakat yeni çalışma, diğer galaksilerde farklı koşulların olabileceğini gösterdi. Dolayısıyla galaksi oluşumu ve evrimine ilişkin görüşlerimiz bu yeni keşiften büyük ölçüde etkilenecek'' dedi.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla