Biberon üretiminde Bisfenol A'ya yasak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Biberon üretiminde Bisfenol A'ya yasak

Mesaj gönderen uçs »

Resim

AB Komisyonu, biberon üretiminde kullanılan "Bisfenol A'" adlı kimyasal maddenin, çocukların sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklanmasına karar verdi. Bu maddeyi içeren biberonların ithalatı da yasaklanacak.

AB Komisyonu'nun gıda maddelerinden sorumlu birimi, plastik biberonların üretiminde kullanılan Bisfenol A adlı kimyasal maddenin yasaklanmasına karar verdi.

AB Komisyonu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 2011 yılının Mart ayından itibaren AB ülkelerinde üretilen biberonlarda bu maddenin kullanılmamasına karar verildiğini duyurdu.

Bisfenol A maddesini içeren biberonların AB dışından ithalatı da 2001 yılının haziran ayından itibaren yasaklanacak.

Hastalıklara yol açıyor

Kararın alınma nedeni, şişenin içerdiği kimyasal maddenin bebek mamalarına karıştığının tespit edilmesi. Bisfenol A, insan vücudunda hormon benzeri bir etki ile insan sağlığını tehdit edici özelliklere sahip.

Birçok hastalığın yanında kısırlık, göğüs kanseri gibi hastalıklara ve beyin gelişiminde gecikmeye yol açma gibi aksaklıklara neden olduğu belirtiliyor.

Bisfenol A, sadece biberonlerda değil, günlük hayatta kullandığımız konserve kutularından plastik ambalajlara, DVD'lerden termal kağıtlara kadar birçok plastik eşyada da bol miktarda bulunuyor.


DW
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla