Nokia Ovi'de günde 3 milyon indirme

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Nokia Ovi'de günde 3 milyon indirme

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Nokia Ovi Mağaza günde 3 milyon indirme sayısına ulaştı...

Nokia Ovi Servisleri geliştiricilerin desteğiyle hızla büyümeye devam ediyor. Son 12 ayda 400.000’den fazla yeni geliştirici Forum Nokia’ya katılırken 92 geliştiricinin uygulamaları 1 milyon indirme barajını aştı ve Qt Yazılım Geliştirme Araç Takımı da 1,5 milyon indirme sayısını yakaladı.

Nokia, Ovi Mağaza’nın günde 3 milyon indirme sayısına ulaştığını duyurdu. Bu dönüm noktasına ulaşılmasında, dünya çapında oluşan talep ve Nokia’nın yeni Symbian akıllı telefon ailesi kullanıcılarına daha dostane bir bakış ve his sunan yeni bir güncellemeyle birlikte popüler oyun ve uygulamalar büyük rol oynadı. Nokia yazılım geliştirici desteğini de önemli oranda arkasına almış durumda. 400.000’den fazla yeni geliştirici son 12 ayda Forum Nokia’ya katıldı ve 92 geliştiricinin her biri 1 milyon indirme barajını aştı.

Bunlara paralel olarak, Nokia Qt Yazılım Geliştirme Araç Takımı (SDK), geliştiriciler tarafından 1,5 milyon kez indirildi. Geliştiriciler Qt SDK yaklaşımının Nokia N8, Nokia C7 ve Nokia C6-01 gibi sevkıyat halinde olan ve Nokia E7 gibi yeni duyurulan akıllı telefonlar için mobil uygulama yaratma konusunda sağladığı hız ve verimliliği keşfetmiş oldular. Nokia geçen ay gerçekleştirdiği stratejik bir hamleyle MeeGo işletim sisteminin desteklediği Symbian temelli cihaz ve ürünler için uygulama geliştirme sürecini daha da basitleştirmek amacıyla Qt altyapılı birleşik uygulama geliştirmesini duyurdu. Geliştiricilerin Qt altyapısını değerlendirdikleri video mesajlarına Forum.Nokia.com adresinden ulaşılabiliyor.

Ovi Mağaza’daki popüler ve yaratıcı yeni Symbian akıllı telefon içeriklerinden bazıları şunlar:

• Swype: Swype teknolojisi kullanıcıların tek bir parmağını ya da elektronik kalemini klavyenin üzerinde gezdirerek sözcükleri çok daha hızlı ve kolay yazmalarını sağlıyor.
• NHL GameCenter™ Premium: En sevdiğiniz buz hokeyi takımını canlı radyodan takip edin. İstatistikleri ve skorları kontrol edin ya da özetleri seyredin.
• WhatsApp Messenger: Dostlarınız ve ailenizle iletişim kurmanız için 3D ya da WiFi kullanan bir mesajlaşma uygulaması. Mesaj, fotoğraf, sesli ve görüntülü mesajları gönderip almak için SMS’den WhatsApp’e geçiş yapın.

30 Eylül’de Nokia N8’le başlayan yeni Symbian akıllı telefon sevkıyatından beri dünya çapında en çok indirilen ücretsiz uygulama Q Torch oldu. Q Torch, telefonunuzu Hindistan’ın CellApp teknolojisi (Avrupa, Hindistan ve Güneydoğu Asya/Pasifik’te de ilk üçte yer alıyor) sayesinde bir fenere dönüştürüyor. En çok indirilen ücretli uygulama ise Angry Birds oldu. Angry Birds, Finlandiya’dan Rovio Mobile’ın (Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya/Pasifik ve Avrupa’da da ilk üçte yer alıyor) yarattığı hit bir oyun. Dünya çapında en çok indirilen üçüncü ürün ise Need for Speed Shift HD oldu. ABD’den EA Mobile’ın (Orta ve Güney Amerika ve Güneydoğu Asya/Pasifik’te ilk üçte arasında) yarattığı oyun çetin bir yarış heyecanını telefonlara taşıyor.

En popüler bölgesel uygulamalara ve geliştiricilerine dair en son haberlere Forum.Nokia.com adresinden ulaşabilirsiniz.

IDC Mobil ve Tüketici Bağlantılı Platformlar Başkan Yardımcısı Scott Ellison konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor: ‘Ovi Mağaza’nın yıllık 1 milyarlık indirme barajını geçerek hızlı bir şekilde büyümesi Nokia’nın söz konusu hizmetlerde hem kapsam hem de boyut olarak iyi bir yarışmacı olduğunu vurgulamaktadır. Nokia’nın Qt platformuna olan güçlü ilgisi ve büyüyen geliştirici ekosistemi ile geliştirici sayılarının gitgide artmasını ve geliştiricilerin de yeni gelir paylaşımları, operatör hesaplamaları ve dünya çapında daha da büyüyen kullanıcı tabanı sayesinde daha fazla kar elde etmelerini bekliyoruz.’

Crazy Hamster adlı oyunun yaratıcısı BLStream’in CEO’su Anton Gauffin ise şu görüşleri paylaşıyor: ‘Herhangi bir promosyon ya da pazarlama tekniği kullanmadan yalnızca birkaç hafta içerisinde Ovi Mağaza’da 200.000 indirme sayısını yakaladık. Bu rakama App Store’dakinden çok daha hızlı bir şekilde ulaştık. Ovi’de gördüklerimiz bizim için olumlu anlamda bir sürpriz oldu. Şimdi de App Store performansımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz.’

Nokia Servisler Başkan Yardımcısı Tero Ojanpera ise şu ifadeleri kullanıyor: ‘Ovi mağaza sayısı her geçen gün artan iş ortakları ve her gün Ovi’ye kaydolan 250.000’den fazla yeni kullanıcıdan gelen yeni uygulama ve oyunları ateşlediği güçlü bir yörüngeye girmiş bulunuyor. Eylül ayından bu yana indirme sayısı 2 milyondan 3 milyona çıktı. Yeni Symbian akıllı telefonlarımızın sevkıyatının yeni başladığı düşünüldüğünde bu gelişmenin sürmesini bekliyoruz.’

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla