Olay yeri incelemede önemli buluş

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Olay yeri incelemede önemli buluş

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Olay yeri inceleme ekipleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilen yeni bir test, cinayet dosyalarını raflardan indirebilir.

Olay yeri inceleme ekipleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilen yeni bir test, suçlunun yaşının belirlenebilmesini sağlıyor.

Bilim insanları tarafından geliştirilen yöntemde, olay yerinden alınan az miktarda kan örneği suçlunun yaşının belirlenmesinde kullanılıyor.

Araştırmacılar, mevcut DNA tekniklerini kullanarak kişinin yaşının yer aldığı dokuz yıllık aralığı ortaya koyabiliyor.

Uzmanlar yeni testin, birkaç yıllık kurumuş kan izlerinde de kullanılabildiğini ve olay yeri inceleme tekniklerinde büyük çığır açacağını belirtiyor. Uzmanlara göre yeni yöntem delil yetersizliğinden çözülemeden rafa kaldırılmış dosyaların yeniden açılmasını sağlamasını da bekliyor.

Mevcut yöntemlerle yaş tespiti diş, kemik ve vücudun diğer kısımları incelenerek yapılıyordu.

Ancak Hollanda Rotterdam'daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nden bilim insanları, dışarından saldırganları tanıyan T hücreleri olarak bilinen lökositlerin bir özelliğini kullanarak yaş hesaplaması yapabildi.

Araştırma, Current Biology dergisinde yayınlandı. Uzmanlar, yeni testin, DNA testi aracılığıyla yaşı belirleme yönündeki önceki girişimlerden daha iyi sonuç sağladığını belirtiyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla