Promena “E-Satınalma Uygulaması”

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Promena “E-Satınalma Uygulaması”

Mesaj gönderen uçs » 24 Kas 2010, 11:48

Resim

Promena “E-Satınalma Uygulaması” 3 ayda tam adaptasyon ile devrede...

Kurulduğu 2001 senesinden bu yana kurumsal iş ortakları için satın alma süreçleri başta olmak üzere tüm maliyet kalemlerinde maksimum verimlilik, etkin kontrol ve zaman/işgücü tasarrufu sağlayan Promena, şirketlere özel yapı kurulumu ve esnek onay mekanizmaları ile desteklenen E-Satınalma Uygulamasıyla şirketlere özel açılımlar getiriyor.

Şirketlerin satınalma süreçlerini elektronik ortamda yürütmek amacıyla tasarlanan E-Satınalma Uygulaması ile, tüm satınalma zincirini kapsayan bir süreci, şirketlerin mevcut yapısındaki kurallar korunarak, lisans ücreti ve kurulum maliyeti gerekmeksizin, elektronik ortama taşımak mümkün!

2001 senesinden bu yana kurumsal iş ortaklarına yurtiçi ve yurtdışında stratejik satın alma hizmetleri sunan Promena, başta satın alma süreçleri olmak üzere tüm maliyet kalemlerinde maksimum verimlilik, etkin kontrol ve zaman/işgücü tasarrufu sağlıyor. Tam bir hizmet organizasyonu olarak faaliyet gösteren Promena, şirketler açısından bir güvenilirlik teminatı ve noter gibi işlev gören bir itibar noktası olarak faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de yerleşik şirketlerin yurtdışı tedarikçilerden yaptığı alımların yanısıra, yabancı şirketlerin yaptığı satın alma projeleri de Türkiye ve Suudi Arabistan Al Khobar ofisleri tarafından projelendirilerek yönetiliyor.

Satınalma süreçlerinde %20’ye varan tasarruf imkanı

Promena’yı tam bir hizmet organizasyonu olarak konumlandırdıklarını belirten Promena Genel Müdürü Ahmet Dalyan: “Satınalma fonksiyonu şirketlerin en stratejik kabiliyetlerinden biri durumuna gelmiştir. E-Satınalma Sisteminin, satınalmanın merkezileştirilmesi, bu süreçlerde harcanan insan gücü ve zamandan tasarruf edilmesi, süreçlerin şeffaflık içinde yürütülmesi, tedarikçi iletişiminin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve kontrat dışı alımların önüne geçilmesi gibi kritik getirileri olmaktadır. Geriye dönük veri takibi ve tedarikçi performanslarının değerlendirilmesine imkan sağlayan E-satınalma sistemi ile işletmeler, harcamalarının kontrol altına alınması ve azaltılması ile beraber satışlardan bağımsız olarak kar artışı sağlayabilirler. Kayıt altına aldıkları her 1 dolar için %5 - %20 oranında tasarruf elde edebilirler” dedi.

Yatırım ve kurulum harcaması gerektirmeyen, esnek yapı

Ahmet Dalyan, dış kaynak kullanım (outsourcing) modeli konusunda da açıklamalarda bulundu. “Online satın alma hizmetlerinin dış kaynak kullanım modeli ile temin edilmesi yaklaşık 14 senelik bir geçmişe dayanıyor. Bu dönem içerisinde birçok değişik hizmet modeli ve teknoloji denendi ve büyük bir kısmı başarısız oldu. Bizim izlediğimiz hizmet modeli ise kurumsal ve güvenilir bir dış kaynak kullanım hizmet modelidir. Alıcı ve satıcı tarafında, 9 senedir oluşturduğumuz güven unsuru, hizmet modelimizin önemli bir parçasını oluşturuyor.” diyen Dalyan, sözlerine şöyle devam etti:

“Yazılım ve danışmanlık hizmetinin bir arada sunulduğu Elektronik Satınalma Sistemi, tek bir merkezde barındırılmakta ve internet üzerinden erişim yoluyla işletmelerin kullanımına sunulmaktadır. İşletmelerin bu sistemi kullanması için herhangi bir kurulum aşamasına gerek yoktur. Dolayısıyla herhangi bir yatırım ve kurulum harcaması gerektirmez. Yönetilen sistemin esnek bir yapıya sahip olması, farklı sektörlerdeki müşterilerimizin süreçlerine uyum sağlayabilme avantajı getirmektedir. Aynı zamanda sistem genelinde yapılan geliştirmelerden tüm kullanıcılar ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Promena hizmet modelinde, sistemin yönetilmesi ile ilgili gerekli operasyonlar ‘Promena Operasyon Ekibi’ tarafından yürütülmektedir. Böylece işletmelerin ek bir işgücü ayırmalarına gerek kalmamakta ve operasyon maliyetleri düşürülmektedir. “

3 ayda tüm satınalma süreçleri kontrol altında!

Türkiye pazarında şirketler arası kurumsal ticaret -B2B- faaliyetini başlatan ve yaptıkları ile sektörü tanımlayan bir şirket olduklarını belirten Ahmet Dalyan açıklamasında Promena Elektronik Satınalma Sistemi’nin bir işletmede hayata geçirilmesi sürecindeki adımların altını çizdi: “Promena, birinci adım olarak işletmenin süreçlerini ve satınalma yapısını, iş ortakları ile birlikte inceler. Gerekli analizler yapıldıktan sonra kurulacak olan yapı belirlenir. İşletmeye uygun olan yapının belirlenmesi ve bu yapının uygulama üzerinde oluşturulması ortalama iki haftalık bir zaman dilimini kapsar. İkinci adım ise pilot uygulama aşamasıdır. İşletme tarafından belirlenen kullanıcıların ve tedarikçilerin dahil olduğu ortalama dört haftalık bir pilot uygulama sonrasında, süreçlerin işleyişi incelenmiş ve iyileştirilecek olan süreçler belirlenmiş olur. Pilot uygulama sonrasında varsa yapılması gereken değişiklikler tamamlanır ve genel uygulamaya geçilir. Tüm işleyişin işletme içerisinde oturması ve yaygınlaştırılması ortalama olarak üç ayı bulabilmektedir.”

“Globalleşme ve rekabetci iş koşulları sebebiyle karlılık oranlarında meydana gelen düşüş işletmeleri harcama analizine yönlendiriyor”

Günümüzde tüm sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal firmaların iş süreçlerinin giderek karmaşıklaştığını ve maliyet kalemlerinin kontrolünün zorlaştığını belirten Ahmet Dalyan, stratejik satın alma yöntemleri konusunda yaptığı değerlendirmesinde; “Satın alma sürecinin elektronik bir sistem üzerinden yürütülmesi gerçekleştirilen tüm işlemleri kayıt altına alır ve oluşan veri, harcama analizlerinde kullanılan en etkin araçlardan biri konumundadır. İşletmelerin %54 ’ü alım kategorileri arasında tasarrufa gidilebilecek kategorileri belirlemek için, %41 ’i en fazla harcama yapılan alım kategorilerini belirlemek için, %40 ‘ı alım hacminden faydalanarak etkili pazarlıklar yapabilmek için , %28’ i ise kontrat dışı alımların önüne geçebilmek için harcama analizine ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüzde maliyet verimliliği açısından satın alma süreçlerinin hassas bir şekilde ele alınması gerekliliğinin bilincinde olan şirketler, dünyaca kabul gören modern ve rasyonel satın alma süreç yönetiminin öneminin de farkındalar.” dedi.

Promena tarafından şirketlerin satınalma süreçlerini elektronik ortamda yürütmek amacıyla tasarlanan E-Satınalma Sistemi ile, şirket içi taleplerin toplanması, onay mekanizması kurulması, tekliflerin sistem üzerinden alınması ve mukayesesi, sipariş oluşturularak tedarikçilere iletilmesi, sipariş cevaplarının toplanması ve talep geçen kullanıcıların teslimat onaylarını vermesiyle tüm satınalma zincirini kapsayan bir süreci şirketlerin mevcut yapısındaki kurallar korunarak elektronik ortama taşımak mümkün.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla