Satürn'ün sırları aydınlanıyor!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Satürn'ün sırları aydınlanıyor!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Bilimin geldiği en son noktalardan biri olan Cassini-Huygens projesi ile halkalı gezegen Satürn ile ilgili gizemler aydınlığa kavuşuyor.

Gezegenlerin sırlarını çözmek, oldukça zahmetli ve yıllara yayılan bir çalışmayla mümkün. Bunlardan biri de halkalı gezegen Satürn ile ilgili gizemler aydınlığa kavuşturulmaya çalışılması...
Cassini-Huygens projesi ile Satürn’ün sırları aydınlığa kavuşacağa benziyor. Büyük Uzay serüveni 1997’de başladı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın geliştirdiği Cassini, Avrupa yapımı eklentisi Huygens ile Dünya’dan görülebilen en uzak gezegene (Satürn) doğru yola çıktı.

7 yıl süren yolculuktan sonra hedefe ulaşıldı. Artık görev, Satürn’ün etrafındaki "halka"yı ve uydularını detaylı biçimde incelemekti.

Cassini’den ayrılan Huygens, 2005’te gezegenin en büyük uydusu olan Titan’a ulaştı. Titan’a ayak basan "ilk dünyalı" olan Huygens, bu gök cisimi ile ilgili bilinmeyen birçok gerçeği günışığına çıkardı.

Güneş sisteminin, dünya dışında, atmosfere sahip tek gök cismi olan Titan, Dünya ile birçok yapısal benzerliğe sahip. Ancak Titan’daki aktif akarsularda su değil sıvı metan akıyor.

Gök cismindeki metan döngüsüne ise metan yağmurları sağlıyor.

Organik kimyanın varlığı, "burada da canlı yaşamı mümkün olur mu?" sorusunu akla getiriyor.

Dünya’nın da 4 milyon yıl önce Titan’a benzer bir formda olduğunu hatırlatan bilimadamları, bu gökcisminde de gelecekte canlı hayatın mümkün olabileceğine inanıyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..
Cevapla