Küp şeker büyüklüğünde süper bilgisayar!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Küp şeker büyüklüğünde süper bilgisayar!

Mesaj gönderen uçs » 13 Kas 2010, 11:59

Resim

BM uzmanları neredeyse küp şeker büyüklüğünde süper bilgisayar yapmayı hedefliyor...

İlerleyen teknoloji hayal gücünün sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Bir oda hatta bazen bir ev büyüklüğünde olabilen süperbilgisayarlar ne kadar küçülebilir?

Geleceğin teknolojisini inşa edecek yaklaşımla bilgisayarlar birbiri üzerine yığılmış işlemciler gibi algılanarak, aralarında akan su ile soğutulacak. Bilim adamları bu yolla bilgisayarları sadece küçültmekle kalmayıp harcadığı enerjiyi de azaltacak. Çünkü dünyada tüketilen toplam enerjinin yüzde 2'si bilgisayarların üretim ve çalıştırılma aşamalarında kullanılıyor.

IBM Zürih Laboratuvarı uzmanları geleceğin bilgisayarlarının maliyetini hız değil, yeşil sertifika sistemine bağlı olacağını söylüyor.

IBM'de görevli bilim adamları 'Aquasar' adını verdikleri geleceğin su- soğutma sisteminin bir örneğini de yaptılar. Model bir buzdolabından biraz daha fazla yer tutuyor. Aquasar enerjiyi yüzde 50 oranında daha etkili kullanarak tasarruf sağlıyor.

Gelecekte bilgisayarların tercih sebebinin hız yerine, enerjiyi etkili kullanma üzerine kurulacağını öngören uzmanlar araştırmalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla