Alzheimer bedenden beyne sıçrayabiliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Alzheimer bedenden beyne sıçrayabiliyor

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Alzheimer plakaları bedenden beyne sıçrayabiliyor...

Alzheimerden sorumlu olan protein parçaları sanılandan daha bulaşıcı. Hatalı katlanmış protein molekülleri sağlıklı farelerin beyinlerine aşılandığında hayvanlarda demans belirtileri ortaya çıkıyor.

Alman bilim insanları, protein moleküllerinin bedenin diğer bölgelerine aşılanması halinde bile farelerin hastalandığını buldu.

Hatalı katlanmış Amyloit beta veya A-beta, Alzheimer hastalığından sorumlu. Doğal olarak oluşan bu madde normalde sinir hücreleri tarafından yok edilmekte. Alzheimer hastalığında bu moleküller belli noktalarda birikiyor. Bu birikimler ise sinir hücrelerini öldürüyor. Alman bilim insanları daha önceki araştırmalarla da bu parçacıkların bulaşıcı olduğunu göstermişlerdi. Az miktarda A-beta proteini farelerin beyinlerine aşılandığında benzer birikimler oluşuyor.

Son araştırmada A-beta içerikli beyin maddesi farelerin karın bölgesine aşılanmış. Bu hayvanların beyinlerinde de birkaç hafta içinde protein plakaları oluşmuş (Science). A-beta kümelerini, beden bölgesinden beyne taşıyan mekanizmalar var. Bu da bedende ya da çevre içinde, beyindeki A-beta birikimlerine ve yeni dejenerasyonlara yol açan maddelerin bulunup bulunmadığı sorusunu doğuruyor, diyor araştırmayı yöneten Matthias Jucker.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla