1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kötü anılar beyinden 5 saatte silindi!

Gönderilme zamanı: 06 Kas 2010, 11:45
gönderen uçs
Resim

Jim Carey'nin tek gülmediği ve güldürmediği filmi gerçek oldu. Uzmanlar beyinde saklı travmatik hafızaları silmeyi başardı...

‘Eternal Sunshine Of A Spotless Mind’ adlı filmde kötü hatıralar bir makine aracılığıyla siliniyordu. John Hopkins üniversitesi uzmanları da beyinde saklı travmatik hafızaları silmeyi başardı.

Yöntemle Irak ve Afganistan savaşına giden Amerikan askerleri tedavi edilebilecek, teknik tecavüz vakalarında da kullanılabilecek.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, beyinde korku güdülerinin saklandığı bir bölüm keşfedildi. Amygdala adlı bu bölüm, korku ve travma anlarını depoluyor ve sürekli hatırlatıyor. Uzmanlar, bu bölgedeki sinirler üzerinde yoğunlaştı. Testlerde aşırı ses ve ani olaylarda bu bölgenin harekete geçtiği tespit edildi. Bölgedeki kalsiyum içerikli GluA1 adı verilen proteini çıkardıklarında 5 saat sonra travma durum ortadan kalktığı, 24 saat içinde de bu hafızanın tamamen silindiği belirlendi.

veteknoloji

Re: Kötü anılar beyinden 5 saatte silindi!

Gönderilme zamanı: 06 Kas 2010, 11:47
gönderen modestus
kullanma alanları çok mesela ırak halkında kullansınlar,afgan halkında kullansınlar.v.s.

Re: Kötü anılar beyinden 5 saatte silindi!

Gönderilme zamanı: 06 Kas 2010, 15:52
gönderen velociraptor
Korku bölgesi ni yoketmenin yan etkileri neler olacak onu bilmiyoruz , kisi belkide gökdelenden ben ucabilirim diye atlayacak !