Tüp bebekte spastik olma riski

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Tüp bebekte spastik olma riski

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Bilim adamlarının yaptığı araştırmada, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda, yöntemin kendisinden kaynaklanan nedenlerle spastik olma riskinin iki kat fazla olduğu belirlendi.

Daily Telegraph’taki habere göre, Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi bilim adamlarının 90 bin çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklarda, beyninde oluşan bir hasara bağlı olarak kalıcı duruş, hareket, denge kusuru ve konuşma problemleriyle kendisini gösteren Cerebral Palsy hastalığı riskinin daha fazla olduğu saptandı.

Araştırmada, bu durumun kısırlık nedeninin bir sonucu olmadığı, bizzat yöntemin kendisinden kaynaklandığı da belirlendi.

Araştırmaya göre, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen her 176 çocukta birinde spastik bozukluk görülüyor. İngiltere ortalamasına göre ise normal yolla dünyaya gelen her 400 çocuktan birinde bu hastalığa rastlanıyor.

Human Reproduction dergisinde yayınlanan araştırmayı yapanlardan Dr Jin Lieang Zhu, yine de spastik çocuk dünyaya getirme riskinin genel olarak düşük olduğunu belirtti.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla