Afrika medeniyette 55 bin yıl öne geçti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Afrika medeniyette 55 bin yıl öne geçti

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Bilim insanlarının Güney Afrika’da elde ettikleri yeni bulgular, Afrikalıların taşları keskin uçlu aletlere dönüştürme tekniğini Avrupalılardan on binlerce sene önce keşfettiğini ortaya koydu.

ABD’nin Colorado Üniversitesi araştırmacıları, Güney Afrika’da bulunan Blombos Mağarası’nda 75 bin yıl önceye ait aletleri inceledi. İncelemelerin sonucunda, aletlerin taşlara şekil vermek için kemik veya diğer cisimlerin kullanıldığı teknikle yapıldığı belirlendi.

Bilim dünyası, aynı tekniğin Avrupa’da yaklaşık 20 bin yıl önce kullanıldığını ortaya çıkarmıştı. Yongalama olarak bilinen uygulamada, ilk olarak çekiç benzeri bir nesneyle taşa ilk şeklin verilmesi, ardından kenarları veya ucunun yontularak keskinleştirilmesine dayanıyor.

Araştırmacı ekibinde yer alan Paola Villa, bu tekniğin mızrak ucu ve taş bıçaklar gibi ikiyüzlü nesnelerin keskinlik, kalınlık ve genel şekil bakımından daha iyi biçim alması adına diğer tekniklerden daha kullanışlı olduğunu belirtti.

AFRİKALILAR TEKNİKTE DAHA İLERİ

Afrikalıların yongalama tekniğinde daha ileri olduğu bulgusunu kesinleştirmek adına, bilim insanları elde ettikleri silisten yapılmış mızrak ucu kalıntılarını, kalıntıların bulunduğu Blombos mağarasındaki kilis toprağı kullanarak yaptıkları taşlarla karşılaştırdı.

Yongolama tekniğiyle yapılan taşlarla, 75 bin yıl önceki benzerleri karşılaştırıldığında, Blombos Mağarası’nda bulunan aletlerin aynı şekilde yapıldığı ortaya çıktı.

Villa, “Fransa ve İspanya’da bu tekniğin 20 bin yıl önce kullanılmaya başlandığını zannediyorduk. Ama Afrikalıların çok eski zamanlarda alet yapımında daha ileri bir teknik kullandığını anladık” dedi.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla